Poslanci budou schvalovat zákony jen ve středu a v pátek

Ostrou hádkou koalice s opozicí skončilo hlasování poslanců o změně jednacího řádu sněmovny. Vládní strany totiž prosadily, aby takzvané třetí čtení zákonů - tedy jejich definitivní schvalování - probíhalo jen dva dny v týdnu, ve středu a v pátek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR | Foto: Česká televize

Poslanci zároveň nově stanovili i pravidla takzvaných interpelací, tedy dotazů na členy vlády. Koalice tím chce zajistit co možná největší účast svých zákonodárců při projednávání klíčových předloh.

Vládní strany tyto změny prosadily do jednacího řádu i přes nesouhlas opozice. Podle šéfa poslaneckého klubu ODS Vlastimila Tlustého tato novinka prakticky omezí práci sněmovny.

"Já pro to těžko hledám slova, ale to, že vládní koalice sahá k tomu, že omezuje počet hlasovacích dnů v týdnu, to, že vytlačuje interpelace do večerních hodin, to všechno ukazuje, že si s opozicí neví rady a myslí si, že změnou jednacího řádu tady v Poslanecké sněmovně si vylepší svoje renomé a svou pověst."

Koalice si to ale nemyslí. "Tady přece vůbec není znásilňování jednoho tím druhým, já bych chtěl apelovat na opozici, aby nedramatizovala to, co tady bylo přijato," míní šéf sněmovny Lubomír Zaorálek.

Novela jednacího řádu dolní komory současně určuje plat budoucím 24 českým poslancům Evropského parlamentu. Jeho základní výše bude činit 65 tisíc korun. To je o 18 a půl tisíce korun více, než je základní plat řadového člena českého parlamentu, a skoro čtyřikrát více než loňská průměrná hrubá mzda v Česku.

Novelu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident Václav Klaus. 24 českých europoslanců bude mít také nárok používat zdarma vnitrostátní veřejnou dopravu mimo letecké. Další výhody jim ale sněmovna neschválila. Nebudou tak mít nárok například na služební vůz bez řidiče a od českého státu nedostanou peníze například na ubytování při tuzemských cestách.

Marika Táborská, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme