Poslanci budou vydání Babiše řešit víckrát, státní zástupce neměl k postupu policie výhrady

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude projednávat policejní žádost o vydání exministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka vícekrát. Vzdát se mandátu kvůli této žádosti Babiš sám nechce, řekl předseda ANO. Policie požádala o vydání Babiše a Faltýnka kvůli vyšetřování kauzy kolem Babišovy farmy Čapí hnízdo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Precizní žádost

Mandátový a imunitní výbor bude o policejní žádosti jednat přinejmenším dvakrát. Poprvé se sejde příští pátek, ale oba poslance si pozve až na další jednání, a pokud by potřeboval doplnit další informace, uskutečnila by se ještě jedna schůze. Řekl to v pátek místopředseda výboru Martin Plíšek (TOP 09).

Kauza Čapí hnízdo přehledně: kvůli čemu chce policie stíhat Babiše a Faltýnka

Číst článek

„Ta žádost je zpracovaná odpovědně a precizně. Ty skutky, které jsou kladeny oběma poslancům za vinu, jsou velmi vážné a nesouvisejí s jejich činností v Poslanecké sněmovně, a tudíž o jejich vině a nevině musí rozhodnout nezávislý soud,“ řekl Plíšek Radiožurnálu.

Dotační podvod a poškození zájmů EU

Sněmovna musí policejní žádost zařadit na program své nejbližší schůze, která začne 5. září. Podle České televize chce policie obvinit Babiše i Faltýnka z dotačního podvodu a Babiše samotného ještě z poškození finančních zájmů Evropské unie.

Čapí hnízdo | Foto: Filip Jandourek

Babiš se kvůli žádosti o vydání nehodlá sám vzdát poslaneckého mandátu, jak doporučovala jemu a Faltýnkovi opoziční ODS. Předseda ANO uvedl, že k tomu není žádný důvod. Faltýnek už ve čtvrtek řekl, že se vydání nebude bránit, ale na mandát rezignovat nehodlá.

Již dříve Babiš prohlásil, že policejní žádost o vydání považuje za součást politického boje, která ho má poškodit před říjnovými volbami.

Nový mandát pro Babiše znamená i novou imunitu

Pokud sněmovna Babiše s Faltýnkem vydá a oba poté v podzimních volbách obhájí své mandáty, musela by sněmovna o jejich vydání hlasovat znova.

Předsedkyně imunitního výboru Miroslava Němcová (ODS) uvedla, že podle právního stanoviska, které si vyžádala, by v případě znovuzvolení opět nabyli imunitu, a policie by o jejich vydání musela žádat znovu nově zvolenou sněmovnu. Tento názor zastává i místopředseda výboru Plíšek.

Státní zástupce neměl výhrady

V médiích se objevily spekulace, že policie se státním zástupcem dozorujícím kauzu Čapí hnízdo podání žádosti o vydání nedostatečně projednala. Podle mluvčí pražské policie Andrey Zoulové se vyšetřovatel sešel se státním zástupcem před podáním žádosti v pondělí a poté ho ještě ve čtvrtek informoval o dalším postupu.

Poslanci si pozvou Babiše s Faltýnkem. Chtějí vysvětlení k policejní žádosti o vydání

Číst článek

Podle mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánky Zenklové neměl státní zástupce k postupu policistů výhrady. Řekla, že policie souhlas žalobce k podání žádosti o vydání nepotřebuje.

Neovliní: vyšetřovaná bude i Mayerová

Podle serveru Neovlivní.cz čeká vyšetřování v kauze mimo jiné také náměstkyni jihlavského primátora a kandidátku do Sněmovny za ANO Janu Mayerovou, která za farmu Čapí hnízdo podepsala žádost o dotaci, která je předmětem vyšetřování.

„Do dnešního dne mi nebyl - ani neformálně - sdělen trestný čin, kterého se vyšetřování týká, protože prostě žádný nebyl,“ sdělila Mayerová na serveru Občasník.eu. Doplnila, že nejednala v rozporu se zákony.

Faltýnek a Babiš čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Čapím hnízdem od roku 2015. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na 50milionovou evropskou dotaci.

PŘEHLEDNĚ: Jak Andrej Babiš poslancům vysvětloval Čapí hnízdo

Číst článek

Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš loni ve sněmovně řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

Bývalý ministr financí a předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek v pátek novinářům řekl, že Česko bude muset 50 milionů korun z dotace na Čapí hnízdo vrátit Evropské unii. „V trestněprávní individuální rovině může rozhodnout jenom soud, o tom není pochyb. Ale že Andrej Babiš lhal a podváděl, že si přivlastnil peníze, které patřily malým podnikatelům, o tom prostě pochyb není,“ uvedl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme