Poslanci budou vydání Babiše řešit víckrát, státní zástupce neměl k postupu policie výhrady

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude projednávat policejní žádost o vydání exministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka vícekrát. Vzdát se mandátu kvůli této žádosti Babiš sám nechce, řekl předseda ANO. Policie požádala o vydání Babiše a Faltýnka kvůli vyšetřování kauzy kolem Babišovy farmy Čapí hnízdo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Precizní žádost

Mandátový a imunitní výbor bude o policejní žádosti jednat přinejmenším dvakrát. Poprvé se sejde příští pátek, ale oba poslance si pozve až na další jednání, a pokud by potřeboval doplnit další informace, uskutečnila by se ještě jedna schůze. Řekl to v pátek místopředseda výboru Martin Plíšek (TOP 09).

Kauza Čapí hnízdo přehledně: kvůli čemu chce policie stíhat Babiše a Faltýnka

Číst článek

„Ta žádost je zpracovaná odpovědně a precizně. Ty skutky, které jsou kladeny oběma poslancům za vinu, jsou velmi vážné a nesouvisejí s jejich činností v Poslanecké sněmovně, a tudíž o jejich vině a nevině musí rozhodnout nezávislý soud,“ řekl Plíšek Radiožurnálu.

Dotační podvod a poškození zájmů EU

Sněmovna musí policejní žádost zařadit na program své nejbližší schůze, která začne 5. září. Podle České televize chce policie obvinit Babiše i Faltýnka z dotačního podvodu a Babiše samotného ještě z poškození finančních zájmů Evropské unie.

Čapí hnízdo | Foto: Filip Jandourek

Babiš se kvůli žádosti o vydání nehodlá sám vzdát poslaneckého mandátu, jak doporučovala jemu a Faltýnkovi opoziční ODS. Předseda ANO uvedl, že k tomu není žádný důvod. Faltýnek už ve čtvrtek řekl, že se vydání nebude bránit, ale na mandát rezignovat nehodlá.

Již dříve Babiš prohlásil, že policejní žádost o vydání považuje za součást politického boje, která ho má poškodit před říjnovými volbami.

Nový mandát pro Babiše znamená i novou imunitu

Pokud sněmovna Babiše s Faltýnkem vydá a oba poté v podzimních volbách obhájí své mandáty, musela by sněmovna o jejich vydání hlasovat znova.

Předsedkyně imunitního výboru Miroslava Němcová (ODS) uvedla, že podle právního stanoviska, které si vyžádala, by v případě znovuzvolení opět nabyli imunitu, a policie by o jejich vydání musela žádat znovu nově zvolenou sněmovnu. Tento názor zastává i místopředseda výboru Plíšek.

Státní zástupce neměl výhrady

V médiích se objevily spekulace, že policie se státním zástupcem dozorujícím kauzu Čapí hnízdo podání žádosti o vydání nedostatečně projednala. Podle mluvčí pražské policie Andrey Zoulové se vyšetřovatel sešel se státním zástupcem před podáním žádosti v pondělí a poté ho ještě ve čtvrtek informoval o dalším postupu.

Poslanci si pozvou Babiše s Faltýnkem. Chtějí vysvětlení k policejní žádosti o vydání

Číst článek

Podle mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánky Zenklové neměl státní zástupce k postupu policistů výhrady. Řekla, že policie souhlas žalobce k podání žádosti o vydání nepotřebuje.

Neovliní: vyšetřovaná bude i Mayerová

Podle serveru Neovlivní.cz čeká vyšetřování v kauze mimo jiné také náměstkyni jihlavského primátora a kandidátku do Sněmovny za ANO Janu Mayerovou, která za farmu Čapí hnízdo podepsala žádost o dotaci, která je předmětem vyšetřování.

„Do dnešního dne mi nebyl - ani neformálně - sdělen trestný čin, kterého se vyšetřování týká, protože prostě žádný nebyl,“ sdělila Mayerová na serveru Občasník.eu. Doplnila, že nejednala v rozporu se zákony.

Faltýnek a Babiš čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Čapím hnízdem od roku 2015. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na 50milionovou evropskou dotaci.

PŘEHLEDNĚ: Jak Andrej Babiš poslancům vysvětloval Čapí hnízdo

Číst článek

Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš loni ve sněmovně řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

Bývalý ministr financí a předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek v pátek novinářům řekl, že Česko bude muset 50 milionů korun z dotace na Čapí hnízdo vrátit Evropské unii. „V trestněprávní individuální rovině může rozhodnout jenom soud, o tom není pochyb. Ale že Andrej Babiš lhal a podváděl, že si přivlastnil peníze, které patřily malým podnikatelům, o tom prostě pochyb není,“ uvedl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme