Poslanci budou zkoumat kauzu Diag Human

Kdo je zodpovědný za spor s firmou Diag Human? Na tuto otázku budou dnes hledat odpověď poslanci. Před zvláštní vyšetřovací komisí má vypovídat exministryně zdravotnictví Marie Součková. Diagu totiž už Česká republika zaplatila téměř 330 milionů korun. Firma se cítí poškozena za zmařený obchod s krevní plazmou. V sázce je ale daleko vyšší částka za údajnou obchodní ztrátu firmy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

operace | Foto: Armáda ČR

Součková tvrdí, že stát může tento spor vyhrát, protože existují výpovědi, které svědčí v jeho prospěch. "Máme tyto záležitosti, ale není to jen svědek, jsou to i různé dokumenty, které jsou uloženy na místě dobře ošetřeném, tak aby nebyly v případě úmrtí svědka nebo někoho z účastníků řízení zpochybněny."

Nový ministr zdravotnictví Josef Kubinyi si ale myslí něco jiného. Právě proto si také členové parlamentní vyšetřovací komise od výpovědi Součkové hodně slibují, říká jeden z nich Milan Cabrnoch. "Komise se snaží tu věc vyřešit a zpráva o tom, že ministr se vzdává ambice na vyřešení situace, je pro mne v tuto chvíli nesrozumitelná."

Spor vznil poté, co Diag Humen počátkem 90. let neúspěšně usiloval o licenci na obchod s krevní plazmou. V tisku tehdy vyšlo nepříznivé hodnocení firmy ze strany některých členů vlády.

Markéta Kaclová, Silvie Havelková, Vít Dvořák, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme