Poslanci budou znovu diskutovat o poplatcích ve zdravotnictví

Návrh na zrušení poplatků za pobyt novorozenců a jejich matek v nemocnicích má připravený místopředsedkyně lidoveckých poslanců Michaela Šojdrová. S jeho předložením sněmovně už čeká jen do zítřka. Důvodem je to, že by se mohla případně dohodnout na kompromisu se šéfy koaličních stran, kteří se scházejí právě zítra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

poplatky ve zdravotnictví | Foto: Alena Palečková

Lidovci už dříve oznámili, že chtějí prosadit zrušení poplatků i pro předškolní děti, občany ve věku nad 70 let a obyvatele domovů důchodců. Koalice jako celek se ale na změnách v systému poplatků ve zdravotnictví zatím neshodla. Především ODS odkazuje na starší domluvu tří vládních stran, podle níž se dopad poplatků vyhodnotí po půl roce jejich letošního fungování.

O úplné zrušení všech poplatků ve zdravotnictví se pak ve sněmovně bude snažit ČSSD. Jak by měla změna vypadat, to Radiožurnálu řekl stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath: "Je to jednoduchý zákon. Když se nám podaří ho sněmovnou protlačit, což nebude vůbec jednoduché, protože ODS bude hystericky proti, tak by rušila všechny Julínkovy poplatky bez výjimek a rozdílu. To znamená, vrátili bychom se k systému, který tady platil do prosince loňského roku."

Na schůzi sněmovny by se mělo také rozhodovat o tom, jestli povolí při výcviku loveckých psů kontaktní norování. Prezident Václav Klaus totiž novelu, která přímý kontakt psa s lovenou zvěří při výcviku umožňovala, vetoval. Povolení kontaktního norování požadují hlavně myslivecké organizace, proti jsou především ochránci zvířat.

Poslanci mají i posoudit zpřísnění podmínek pro kouření na veřejných místech. Kouření by mělo být nově omezeno i na chodbách bytových domů, na dětských hřištích, ale také v restauracích. Jednou z možných variant je i to, že by se v restauracích nesmělo kouřit vůbec.

Jana Petrová, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme