Poslanci budou znovu hlasovat o omezení vlastní imunity

Zákonodárci dnes budou znovu rozhodovat o omezení vlastní imunity. Příslušná novela by kromě toho zmírnila pravidla beztrestnosti ústavních soudu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 12.6.2012 | Foto: Filip Jandourek

Imunita by podle novely ústavy trvala jen po dobu mandátu. Stejnou předlohu sněmovna schválila už před rokem, později ale narazila v Senátu, kde neprošla o dva hlasy.

Obě komory parlamentu pak paradoxně předložily ke schválení dvě prakticky stejné novely omezující poslaneckou imunitu.

Zazněly už i hlasy volající po úplném zrušení imunity. Lobbuje za to například člen sněmovního ústavněprávního výboru Stanislav Polčák z TOP 09. Sám ale nevěří, že by takový návrh měl šanci na úspěch.

„V demokratickém právním státu nemá imunita vůbec co dělat. Jsou státy, které imunitu vůbec neznají. Dnes se nám imunita v českém podání stala, určitě v zemích Evropské unie, absolutně nejširší,“ říká Polčák.

Novela tentokrát nejspíš projde

Ačkoli většina politiků opakuje, že je pro plošné omezení imunity, od 90. let se takovou změnu ústavy schválit nepovedlo.

Na podobě současné ústavní novely, která poslancům, senátorům a ústavním soudcům zaručuje imunitu jen po dobu výkonu funkce, se shodují jak koaliční, tak opoziční poslanci.

Návrh by proto tentokrát mohl projít, jak potvrzuje místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek z ČSSD.

„Mně připadá, že je už nejvyšší čas, abychom tento krok učinili. Podle mě je nejproblematičtější na naší imunitě, že pokud není vydán dotyčný poslanec, tak není možné ho potom už nikdy stíhat,“ upozorňuje Zaorálek.

Od roku 1993 vydali poslanci na žádost policie 17 svých kolegů.

Martin Drtina, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme