Poslanci budou znovu jednat o církevních restitucích

Sněmovnu čeká další debata o církevních restitucích. Poslanci budou pokračovat v přerušeném prvním čtení vládního návrhu, podle kterého má stát církvím vrátit 56 procent majetku. S církvemi se vládní koalice dohodla i na vyplacení 59 miliard korun během třiceti let. Předlohu zásadně odmítá opozice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Církevní restituce. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

První čtení vládního návrhu na majetkové vyrovnání státu s církvemi přerušili minulý pátek po pětihodinové diskuzi. Opozice dohodu, kterou uzavřeli zástupci tří vládních stran se sedmnácti církvemi neuznává.

Sociální demokraté a komunisté proto předlohu nepodpoří. Za ČSSD to potvrdil předseda strany Bohuslav Sobotka:

„To, co navrhuje Nečasova vláda, je riskantní, rozpočtově nezodpovědné, a je to nespravedlivé. Jde o obrovský převod majetku, který se tato koalice snaží prosadit proti vůli opozice i občanů. 70 až 80 procent občanů naší země je trvale proti takovémuto způsobu narovnání s církvemi. My jako sociální demokraté budeme hlasovat proti tomuto návrhu zákona a podpoříme jeho zamítnutí.“

Předseda poslaneckého klubu TOP09 a Starostové Petr Gazdík ale připomíná, že vyrovnání s církvemi vládě nařídil ústavní soud.

„Sociální demokracie byla ve vládě několik volebních období a církevní restituce se jí nepodařilo dotáhnout do konce, ani dostat do toho stavu, který dnes tolik kritizují. Dnes jsme ale v trochu jiné situaci, Je tu jasné rozhodnutí ústavního soudu, který jasně řekl, že Parlament České republiky musí co nejdříve církevní restituce vyřešit. Dokonce již několika svými dalšími rozsudky začal majetky vydávat. Tady by vznikl obrovský právní chaos,“ říká Gazdík.

Mistryně kultury Alena Hanáková se snaží kritiku levice mírnit argumentem, že církve zřejmě nebudou žádat o vydání majetku v plném rozsahu. Konkrétní informace ale pro své tvrzení Hanáková nemá.

„Dá se předpokládat, že o všechen majetek nepožádají. Třeba zjistí, že pro ně bude výhodnější, když majetek nebudou mít přímo oni. Nikdy samozřejmě není jistota. Může se stát, že se bude vracet veškerý majetek, protože bude o veškerý majetek požádáno,“ uvádí ministryně.

Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme