Poslanci budou znovu projednávat zrušení regulačních poplatků

Jednorázová výplata 13. důchodů a dva návrhy na zrušení zdravotnických poplatků od sociálních demokratů a komunistů. I tyto předlohy mají na pokračující březnové schůzi projednat poslanci. Pravice levicové návrhy už dva týdny blokuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR | Foto: Tomáš Adamec

Stále zamítavý postoj občanských demokratů k těmto normám pro Český rozhlas zopakoval poslanec této strany Boris Šťastný:"ODS trvá na tom, že jakékoliv rušení regulačních poplatků je pouze projevem populismu. V této době a v době krize a nedostatku prostředků na účtech zdravotních pojišťoven je to čistokrevný zločin a my se pokusíme všemi cestami jakémukoliv rušení regulačních poplatků zabránit."

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání poslanců sleduje Milada Richterová

Stejný postoj lze očekávat ve sněmovně i od poslanců TOP 09. Konkrétně k prosazení záměru uplně zrušit poplatky ve zdravotnictví zřejmě ČSSD nesežene podporu sněmovny.

I sociálně demokratický poslanec David Rath si je vědom toho, že na to nebudou mít dost sil: "Cílem je, jako už po několikáté, zrušit regulační poplatky, které zavedl Julínek. Pro toto dost hlasů není, zvláště když nám to senát vetuje. Cílem je aspoň výrazně omezit tyto poplatky. Především zrušit poplatek za položku na receptu."

Jednorázový příspěvek důchodcům

Ve sněmovně se také znovu čeká bitva o vyplacení jednorázového příspěvku důchodcům. Sociální demokraté tvrdí, že jejich návrh má kompenzovat seniorům dopady Janotova úsporného balíčku.

Třinácté důchody chce ČSSD vyplatit z dividend ČEZu. Poslanci měli návrh na mimořádné dávky pro seniory na programu už několikrát. Pravice ale jejich projednání vždycky zabránila. Podle občanských demokratů by opatření zatížilo schodek státního rozpočetu o dalších sedm miliard korun. To ale místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach odmítá: "My říkáme jasně, že pokud nebude umožněno, abychom to prohlasovali před volbami, tak prosadíme tento mimořádný příspěvek po volbách."

Místopředseda občanských demokratů Petr Nečas ale trvá na tom, že podle nich levicové návrhy už tak napjatý státní rozpočet jen dál zatíží: "Je to absolutně populistický návrh. Zaprvé lživý, protože Sociální demokracie říká, že dává 13. důchod. Není to 13. důchod, je to 2.400 korun, o které klesnou možnosti státního rozpočtu, protože to musí někdo zaplatit. Těchto sedm miliard bude chybět ve školství, ve zdravotnictví, možná při opravách cest, zajištění veřejné dopravy. Důchodci tím v podstatě nic nezískají."

Další plánované návrhy

Předposlední řádnou schůzi před květnovými volbami do sněmovny chtějí poslanci tento 3.týden jejich jednání dokončit. Například ve středu mají na programu návrhy, na kterých se dohodli s vládou Jana Fischera.

Předseda sněmovny Miroslav Vlček navíc vyhověl žádosti ČSSD a na čtvrtek 18. března svolal mimořádnou schůzi. Na jejím programu jsou čtyři body týkající se zdravotnictví.

Sociální demokraté chtějí probrat snahu ministerstva zdravotnictví zrušit zdravotní ústavy, dále výpověď pro bývalého šéfa Masarykova onkologického ústavu Jana Žaloudíka, prodej brněnské tkáňové banky a privatizací majetku fakultních nemocnic, především středočeských lázní Toušeň, kterých se prý ministerstvo před několika lety rozhodlo zbavit. Poslední zasedání sněmovny v současném složení je plánované na duben.

Milada Richterová, Zuzana Walterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme