Poslanci budou znovu řešit poplatky ve zdravotnictví

Další bitva o poplatky ve zdravotnictví dnes čeká poslance. Budou znovu rozhodovat o dvou návrzích levice, které se snažily regulační poplatky buď zrušit, nebo je alespoň upravit. Normy sněmovně vrátil Senát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotnictví - poplatky | Foto: Alena Palečková

Horní parlamentní komora ale do obou návrhů vtělila například bezplatné očkování dětí proti pneumokoku nebo úpravu úhrad léčiv. Poslanci si tedy při hlasování budou muset vybrat mezi poplatky a očkováním.

ODS bude při dnešním jednání podporovat verzi, kterou sněmovně poslal Senát. Radiožurnálu to řekl poslanec Boris Šťastný.

"Domníváme se , že pro spoluobčany je očkování proti pneumokoku i plošné snížení cen léků velmi důležité. Pokud tato věc neprojde, uděláme všechno pro to, aby byly zachovány regulační poplatky i nadále, protože svoji funkci jasně plní a budou ji plnit i v budoucnu," uvedl Šťastný.

Sociální demokracie si hodlá stát za svým původním návrhem. "My chceme docílit toho, aby poplatky ve zdravotnictví byly úplně zrušeny," potvrdil místopředseda ČSSD Milan Urban.

"Co se týká očkování, tak my jsme také pro, aby to nebylo nějak limitováno, ale spojování s tímto zákonem není v této chvíli možné, protože senátní návrh úplně neruší poplatky. My si musíme vybrat ten hlavní cíl, který jsme slíbili, a to je zrušení poplatků," zdůraznil Urban.

Úplné zrušení poplatků zůstává prioritou také pro KSČM. Podle komunistické poslankyně Soni Markové senátoři přichystali svými úpravami na poslance past.

"Senát se s tím vypořádal tím způsobem, že nepřikročil ani k nějakým minimálním zmenšením dopadů regulačních poplatků, a ponechává poplatky tak, jak jsou dnes."

"Přidali k tomu něco, co s poplatky vůbec nesouvisí, jenom pro to, aby pro nás bylo méně přijatelné trvat na své verzi," uvedla Marková.

Marika Táborská, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme