Poslanci budou znovu rozhodovat o zdravotnické reformě

Poslanci mají znovu na stole novelu, která rozděluje zdravotní péči na standard a nadstandard a zvyšuje poplatek za den v nemocnici na sto korun. Normu z dílny ministra zdravotnictví Leoše Hegera jim vrátil Senát, kde drží většinu sociální demokraté. Podle levice je novela protiústavní a povede k dělení péče pro chudé a bohaté. K přehlasovaní veta horní komory je potřeba nejméně 101 hlasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Na Bulovce | Foto: Marián Vojtek

Stínový ministr zdravotnictví David Rath z ČSSD znovu zopakoval, že pokud norma projde, obrátí se jeho strana na ústavní soud.

„Máme v podstatě dvě představy, proč novela může být v rozporu s ústavou. První věc je, že to omezuje bezplatnou zdravotní péči jiným způsobem něž zákonem. To znamená, že ji dělají úředníci, nikoliv zákon, což je podle nás protiústavní. Druhá věc, která může být protiústavní, je zvýšení poplatku za pobyt v nemocnici ze 60 na 100 korun,“ říká David Rath.

Opačného názoru je zdravotnický expert ODS Boris Šťastný podle kterého je novela obrovským krokem dopředu:

„Po 20 letech porevolučního zdravotnictví pacienti dostanou šanci si legálně připlácet za ekonomicky náročnější péči, k čemuž už dnes na černo dochází. Sníží to korupci ve zdravotnictví, zprůhlední systém a přinese další možnost otevření trhu pro komerční zdravotní připojištění.“

Martina Spěváčková, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme