Poslanci chtějí omezení imunity. Je to přežitek, říká Polčák

Poslanci se pouští do dalšího pokusu omezit imunitu zákonodárců. Otázkou je, zda nebude marný jako více než desítka předchozích. Návrh změny ústavy předložili politici vládní koalice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR | Foto: Tomáš Adamec

V současné době platí, že pokud zákonodárce spáchá přestupek nebo trestný čin, policie požádá sněmovnu či Senát o vydání ke stíhání a o jeho vydání se hlasuje. Pokud vydán není, poslanec nemůže být za prohřešek stíhaný ani po vypršení mandátu, což by měla novela změnit.

„Pokud se podaří dohodnout změnu ústavy v této části, bude imunita zásadním způsobem omezena. Vláda nemá ústavní většinu, musíme tedy jednat s opozicí, která se této změně nebrání,“ uvedl člen ústavně-právního výboru a člen poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Stanislav Polčák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stanislav Polčák a Milan Znoj mluvili na Rádiu Česko o omezení imunity zákonodárců

V minulosti už několik pokusů o změnu imunity proběhlo, v poslanecké sněmovně se často tvrdilo, že je zde zájem napříč politickým spektrem, pak ale vše zablokovali senátoři.

„Úprava navrhovaná poslanci vládní koalice je minimalistická. Osobně bych se nebránil širšímu zásahu do imunity, aby se vztahovala pouze na projevy ve sněmovně. Pokud by sociální demokracie nepodpořila ani tuhle minimalistickou úpravu, tak by dokázala, že jí vůbec o otázku imunity nejde,“ pokračoval Polčák.

Znoj: Jde hlavně o politické hrátky

„V demokratickém státě nemá podle mě imunita co dělat. Je to přežitek. V zemích EU je u nás absolutně nejširší. V jejím omezování bychom měli samozřejmě pokračovat. Ale jsem realista, další rozšíření ústavního zákona asi bohužel nebude možné,“ doplnil.

Jeho slova se však příliš nelíbí zástupci ředitele Ústavu politologie FF UK Milanu Znoji:

„Jsem smutný z toho, že člen ústavně-právního výboru označil imunitu za přežitek minulosti. Měl by si asi nastudovat demokratické právní řády. Imunita je důležitý demokratický prvek. Rozsah imunity se v evropských zemích nijak zásadně neliší.“

Jednání o imunitě bude podle něho sloužit ke „tříbení na politické scéně“.

„Vládní koalice se ho pokusí využít k řekněme propagandistickým akcím proti sociálním demokratům a komunistům. Kromě politických hrátek je to ale i smysluplný počin. Myslím si, že imunitu, která je u nás nadužívaná, je třeba omezit,“ řekl Znoj.

Zároveň si myslí, že se tentokrát na nějakém omezení imunity budou nejsilnější politické síly schopné domluvit.

„Ve hře je ale více návrhů, ne jen ten vládní. Senát třeba předložil typicky populistický návrh před koncem minulého volebního období sněmovny. Návrh chtěl omezit imunitu jen na projevy ve sněmovně a bylo jasné, že nemůže projít,“ dodal Znoj.

Ondřej Černý, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme