Poslanci chtějí omezit zadlužování obcí a krajů

Diskutovat by o tom měli na mimořádné schůzi sněmovny, která začne dnes odpoledne. Příslušný návrh novely zákona o obcích, krajích a rozpočtových pravidlech územní samosprávy předložil spolu s předsedou poslaneckého klubu ČSSD Bohuslavem Sobotkou také šéf klubu ODS Vlastimil Tlustý. Návrh například stanovuje, jakým postupem obce mohou vydávat dluhopisy, získávat úvěry, či kterými budovami nesmějí bankám ručit za poskytnuté úvěry.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak Vlastimil Tlustý řekl ČRo 1 - Radiožurnálu, předkladatelé novely si neumějí představit, že by v případě nesplácení úvěrů bankám propadly například budovy radnic, škol a dalších zařízení. Novela proto zakazuje tyto budovy dávat do zástavy. Řeší kromě toho i postup při případném předlužení obce nebo kraje.

Jedním z prvních bodů mimořádné schůzce bude diskuse nad zákonem o obecních volbách. Návrh novely se příliš nelíbí předsedovi poslaneckého klubu KSČM Vojtěchu Filipovi - podle něj totiž obsahuje příliš byrokratický přístup k volebním komisím. Filipovi vadí, že politické strany nebudou mít zastoupení v žádné jiné volební komisi kromě okrskové. Někdejší Ústřední volební komise totiž byla zrušena a členy Státní volební komise jmenuje ministr vnitra.

Vladimír Hrubý, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme