Poslanci chtějí prodloužit lhůtu učitelům bez diplomu

Poslanci chtějí prodloužit lhůtu nekvalifikovaným pedagogům, kteří si mají v roce 2009 začít doplňovat vzdělání. Jinak by kolem patnácti procent učitelů muselo ke konci roku odejít. To by zřejmě pro školství znamenalo kolaps.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mnoho mladých lidí odchází ze škol bez kvalifikace | Foto: Audiovisual service EU

Předejít hromadnému odchodu učitelů má novela zákona o pedagogických pracovnících, kterou poslal do sněmovny předseda školského výboru Walter Bartoš z ODS. Současnou výjimku pro kantory bez diplomu by prodloužila až do roku 2014.

"Lhůtu musíme prodloužit o pět let, a proto jsme se s poslancem Bartošem dohodli, že z naší novely vyjme tu část, která popsanou situaci řeší, a předloží ji samostatně, aby byla projednána co nejdříve," vysvětlila mluvčí ministerstva školství Lada Jelínková.

Podle poslance Bartoše by měli zákonodárci hlasovat o výňatku novely ve zrychleném režimu na mimořádné schůzi koncem srpna. "Problém vidím docela vážný, protože se jedna o necelých 20 procent učitelů. Naivní představy některých lidí z pedagogické fakulty o tom, že tito lidé odejdou a nastoupí za ně pedagogičtí pracovníci, kteří jsou kvalifikovaní a mají magisterský diplom, jsou ze světa snů," upozornil Bartoš.

Počítat může Bartoš s hlasy sociálních demokratů. Radiožurnálu to potvrdila Vlasta Bohdalová z ČSSD, podle které by odchod nekvalifikovaných učitelů ohrozil celé školství. "Samozřejmě, že sociální demokracie tento návrh podporuje, zvedne pro něj ruku a určitě bude i pro to, aby se projednal ve zkráceném režimu," řekla Bohdalová.

Zákon musí být schválen nejpozději do říjnových předčasných voleb, jinak padne takzvaně pod stůl a bude muset být předložen znovu nové sněmovně, která z voleb vzejde.

Přečtěte si také:
Učitelé dostanou slibovanou půlmiliardu na platy
Podprůměrné platy v regionálním školství, varují odbory
Ministerstvo představí novelu školského zákona
Učitelé stávkovali a demonstrovali za vyšší platy

Martin Hromádka, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme