Poslanci chtějí prodloužit lhůtu učitelům bez diplomu
Poslanci chtějí prodloužit lhůtu nekvalifikovaným pedagogům, kteří si mají v roce 2009 začít doplňovat vzdělání. Jinak by kolem patnácti procent učitelů muselo ke konci roku odejít. To by zřejmě pro školství znamenalo kolaps.
Předejít hromadnému odchodu učitelů má novela zákona o pedagogických pracovnících, kterou poslal do sněmovny předseda školského výboru Walter Bartoš z ODS. Současnou výjimku pro kantory bez diplomu by prodloužila až do roku 2014.
"Lhůtu musíme prodloužit o pět let, a proto jsme se s poslancem Bartošem dohodli, že z naší novely vyjme tu část, která popsanou situaci řeší, a předloží ji samostatně, aby byla projednána co nejdříve," vysvětlila mluvčí ministerstva školství Lada Jelínková.
Podle poslance Bartoše by měli zákonodárci hlasovat o výňatku novely ve zrychleném režimu na mimořádné schůzi koncem srpna. "Problém vidím docela vážný, protože se jedna o necelých 20 procent učitelů. Naivní představy některých lidí z pedagogické fakulty o tom, že tito lidé odejdou a nastoupí za ně pedagogičtí pracovníci, kteří jsou kvalifikovaní a mají magisterský diplom, jsou ze světa snů," upozornil Bartoš.
Počítat může Bartoš s hlasy sociálních demokratů. Radiožurnálu to potvrdila Vlasta Bohdalová z ČSSD, podle které by odchod nekvalifikovaných učitelů ohrozil celé školství. "Samozřejmě, že sociální demokracie tento návrh podporuje, zvedne pro něj ruku a určitě bude i pro to, aby se projednal ve zkráceném režimu," řekla Bohdalová.
Zákon musí být schválen nejpozději do říjnových předčasných voleb, jinak padne takzvaně pod stůl a bude muset být předložen znovu nové sněmovně, která z voleb vzejde.
Přečtěte si také:
Učitelé dostanou slibovanou půlmiliardu na platy
Podprůměrné platy v regionálním školství, varují odbory
Ministerstvo představí novelu školského zákona
Učitelé stávkovali a demonstrovali za vyšší platy