Poslanci chtějí tunelovat Šumavu, tvrdí Kužvart

Šumavě prý hrozí vytunelování. Alespoň to tvrdí ministr životního prostředí Miloš Kužvart, který dnes ostře napadl návrh poslance KDU-ČSL Libora Ambrozka udělat z jedné části správy parku obecně prospěšnou společnost. Ambrozek ale tvrdí, že pouze vychází vstříc volání obcí a krajů po oddělení hospodářské činnosti od vlastní správy Šumavského národního parku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

chráněné území | Foto: Jan Rosenauer

Oddělit hospodaření v lesích od státní správy ministr Kužvart považuje za krok zpět. Byla by to podle něj předzvěst privatizace Šumavy jako takové. "Vedlo by to k obrovským problémům z hlediska managementu a správa národního parku by víceméně žila z toho, co by měla chránit. V tom by byl přesně ten systémový posun, který nechceme dovolit," řekl ministr.

Proti návrhu je i ředitel správy Národního parku Šumava Ivan Žlábek, podle něhož by pak hrozilo i vytěžení lesa, jehož dřevo má v současné době hodnotu nejméně pět miliard korun. "V minulých letech Šumava živila celé Jihočeské státní lesy a skutečně se tam za existence národního parku ušetřilo strašně moc hmoty a my nemůžeme vyloučit, že na tu dřevní hmotu nemá dneska leckdo chuť," obává se Žlábek. "Každý sedlák, který měl v minulosti les a zchudnul, tak šel do toho lesa, a to nebezpečí tady stále je."

Pojistkou proti obavám z vytunelování je podle Libora Ambrozka ustanovení, že společnost nemůže dát svěřený majetek do pronájmu bez souhlasu ministerstva. Dřevo by pak směla společnost kácet jen na objednávku Správy národního parku Šumava. "Podle mého názoru je lepší když bude kácet obecně prospěšná společnost pod kontrolou parku a obcí, než soukromé firmy, u kterých není jistota, jak se dřevem naloží," hájí svůj návrh Ambrozek. Veškeré odborné činnosti, jako například lesní hospodáři či strážci lesů, zůstane podle na správě parku, které tak zbyde dost nástrojů pro kontrolu nového modelu.

Návrhem na zřízení obecně prospěšné společnosti by se měla sněmovna zabývat v rámci předlohy zákona o Národním parku Šumava na své schůzi, která začíná 29.ledna.

Vlasta Valentová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme