Poslanci chtějí vyvolat diskuzi o doplnění vedení PS. Schůze teď vedou jen dva lidé

Jen dva lidé nyní řídí 200 poslanců ve sněmovně. To je nejméně v historii samostatného Česka. Současný stav může podle zákonodárců ohrozit chod sněmovny při mnohahodinových schůzích. V září budou hned dvě. A jak zjistil Radiožurnál, začnou i politická jednání o doplnění nejužšího vedení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 12.6.2012

Poslanecká sněmovna 12.6.2012 | Foto: Filip Jandourek

Po rezignacích Kateřiny Klasnové z Věcí veřejných a Vlasty Parkanové z TOP 09 vede dolní komoru její předsedkyně Miroslava Němcová z ODS a místopředseda za ČSSD Lubomír Zaorálek. Ten Radiožurnálu řekl, že ČSSD se chystá na jednání o doplnění nejužšího vedení sněmovny s respektem k principu poměrného zastoupení stran v parlamentu.

„Vzhledem k tomu, že sociální demokracie má největší počet poslanců ve sněmovně, tak půjdeme i s představou, že by ČSSD měla mít dva zástupce ve vedení sněmovny. Určitě budeme podporovat poměrné zastoupení a v něm podle toho, jak jsou síly, určitě mají nárok na jednoho zástupce ve vedení sněmovny i komunisté,“ uvedl Zaorálek.

To je ale naprosto nepřijatelné především pro ODS. Ta chce začít politická jednání o posílení dvoučlenného vedení sněmovny zásadně bez účasti a angažmá poslanců KSČM. Potvrdila to Radiožurnálu předsedkyně dolní komory a první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci ve sněmovně komentuje spolupracovník ČRo Petr Nováček

„Princip poměrného zastoupení nemusí být dodržen. Podíváme-li se například na Senát, kde je řada politických subjektů, tak kdyby tam měl být dodržen, vlastně by musely mít místopředsedu. Když jsem nastoupila jako předsedkyně sněmovny, tak jsme ustanovili sněmovnu, která byla bez komunistů ve vedení, a myslím, že je to správné,“ uvedla.

Komunisté o to zatím podle informací Radiožurnálu ani neusilují. Rozladilo je, že po volbách získala místopředsednické křeslo ve sněmovně tehdy nejmenší vládní strana Věci veřejné na úkor jejich mnohem silnější. Podle šéfa klubu Pavla Kováčika teď KSČM nebude tahat za vládní koalici horké kaštany z ohně.

Podle politického komentátora Petra Nováčka není vyloučení KSČM z vedení sněmovny správným krokem.

„V žádném případě to nepovažuji za šťastné. Je jedno, že jde o KSČM, může jít o jakoukoli stranu. Tato strana má v průměru 15 a více procent hlasů a těchto 15 procent dělává tradičně obtíže při sestavování koaličních vlád, ať už je sestavují strany pravicové, nebo sociální demokracie. Jinými slovy, komunisté nejsou bezvýznamnou stranou, ale přesto svého místopředsedu ve sněmovně nemají,“ říká Nováček.

„Tohle do parlamentní kultury zavádí princip oko za oko, zub za zub. Opozice by měla mít možnost dostat se adekvátně ke slovu a k tomu napomáhá, když má ve vedení sněmovny svého viditelného představitele,“ dodává komentátor.

Nového kandidáta má po rezignaci Vlasty Parkanové klub TOP 09 a Starostové. Místopředsedkyně vládní strany Helena Langšádlová ale zatím nevylučuje ani návrat stranické kolegyně, kterou poslanci vydali k trestnímu stíhání v souvislosti s nákupem armádních letadel CASA.

„My čekáme, zda bude staženo obvinění vůči Vlastě Parkanové. Pokud se tak nestane do září, je ve hře pořád pan docent Jiří Oliva, který má podporu poslaneckého klubu. Stačí dovolba, není potřeba nic měnit na stávajících členech,“uvedla.

O uvolněné funkce by měla zájem také strana LIDEM vicepremiérky Karolíny Peake. Podmínkou je ale vznik vlastního poslaneckého klubu. K tomu jí stále chybí dva poslanci.

„Pro mě je prioritou sestavení poslaneckého klubu politické strany LIDEM. Na druhé straně se považuji jako politická strana za rovnocenného partnera našim koaličním i ostatním partnerům ve sněmovně, a vyjednávat o tom určitě s nimi chceme,“ řekla Radiožurnálu

Milada Richterová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme