Poslanci chtějí zrušit tendry na lesnické práce a prodej dřeva

Proti tendrům Lesů České republiky se obrátili poslanci. Vládu vyzvali, aby zrušila výběrové řízení na lesnické práce a prodej dřeva. Ten už v březnu pozastavil antimonopolní úřad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dřevo - kulatina | Foto: Comstock Images

Výběrové řízení například podle některých poškozuje malé a střední firmy, které by o zakázku mohly mít zájem. Poslanci proto po kabinetu chtějí, aby předložil návrh zákona o lesích, který by zajistil lepší hospodaření. Otázku tendrů do sněmovny přinesl šéf Strany zelených Ondřej Liška.

„Tendry, které tento podnik vyhlásil, hrozí rozkradením státního majetku, s lesy je neprůhledně hospodařeno. Vyzýváme proto vládu, aby tyto tendry zastavila a aby navrhla zákon o lesích České republiky, který zprůhlední hospodaření s tímto státním majetkem a nastaví udržitelné hospodaření a zacházení s tímto kusem přírody, který pokrývá sedmnáct procent území České republiky,“ řekl Liška.

Na tom, že je situace v podniku špatná, se shodli politici napříč politickým spektrem. „Hospodaření tohoto státního podniku je dosti neprůhledné a poměrně špatné. Ve srovnání s jinými podobnými subjekty, podnikajícími v lesním hospodářství, dokonce katastrofální,“ řekl například sociální demokrat Ivan Ohlídal.

„Je to nehospodárnost, která bije do očí. To, že se toto téma dostalo až na program sněmovny, odráží vážnost situace. Za uplynulé roky se v tomto podniku měnili ředitelé neskutečným tempem,“ dodal poslanec ODS Jan Klas.

Igor Maňour, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme