Poslanci chystají omezení podpory obnovitelných zdrojů, hlasovat mají v pátek

Na sluneční energii zřejmě budou lidé a firmy doplácet méně peněz. Poslanci upravili vládní návrh zákona o podpoře obnovitelných zdrojů tak, aby ho v pátek mohli definitivně schválit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Solární panely (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

O státní podporu by měly přijít sluneční a větrné elektrárny, které se začnou stavět po roce 2014. Předloha ale především zavádí strop pro příspěvek na obnovitelné zdroje.

„Je tam zastropovaná částka, kterou firmy a občané mohou maximálně doplácet na obnovitelné zdroje do roku 2020 - to je 495 korun na megawatthodinu. V současné době je to 520, čili dochází i k mírnému snížení, které by se mělo promítnout do snížení ceny elektrické energie od nového roku. V každém případě chrání občany, aby cena dále nemohla narůstat,“ popsal změnu šéf hospodářského výboru sněmovny Milan Urban z ČSSD.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématu podpory obnovitelných zdrojů se věnovaly Ozvěny dne Radiožurnálu s předsedou hospodářského výboru Milanem Urbanem a analytikem Aliance za energetickou soběstačnost Martinem Sedlákem

Původní předlohu Nečasovy vlády doplnil Rusnokův kabinet o prodloužení platby takzvané solární daně, která měla podle původních plánů skončit už tento rok. Podle exministra průmyslu a obchodu Martina Kuby z ODS to není dobré řešení, normu proto podle něho čekají další změny.

„Podle mého je důležité v budoucnu řešit situaci ještě tak, aby bylo jisté, že dotace nebyly vyplaceny v mnohem větší míře, než bylo potřeba. Tato vláda navrhuje solární daň ve výši deseti, já bych považoval za optimálnější jiné řešení, ale myslím, že je ještě možné jej hledat, protože ty peníze budeme platit ještě deset nebo 15 let,“ řekl Kuba.

Zákon nesplní svůj účel, tvrdí Aliance za energetickou soběstačnost

Aliance za energetickou soběstačnost upozorňuje, že zákon nesplní svůj účel. Podle analytika Martina Sedláka je problematická právě část zákona o příspěvku na obnovitelné zdroje.

„Vláda a poslanci chtějí zastavovat podporu pro nové obnovitelné zdroje, ale tuto součást zákona o podporovaných zdrojích nechávají běžet dál. To znamená, že ze zákona na rozhýbání zelené ekonomiky se stane zákon na podporu spaloven anebo na podporu fosilního tepla. Kdyby se tato část vyškrtla, tak by vláda nebo poslanci nemuseli zavádět kontroverzní daň, protože ušetří v ceně elektřiny daleko víc prostředků, než kolik vyberou na solární dani,“ podotkl Sedlák.

Poslanci na dnešní schůzi projednali kromě zákona o podpoře obnovitelných zdrojů také odklad převodu rozdělování dotací na sociální služby ze státu na kraje a poté se rozešli až do pátku, kdy by tyto zákony měli schvalovat. Páteční třetí čtení budou podle všeho poslední před předpokládaným rozpuštěním Sněmovny a předčasnými volbami.

Věra Pfeifferová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme