Poslanci ČSSD a KSČM nedovolili hejtmanům vystoupit k nemocnicím

Sněmovna i v pozdních večerních hodinách debatovala o návrhu zákona o neziskových zdravotnických zařízeních. Předlohou se poslanci zabývají už od odpoledne. Návrh skupiny poslanců počítá s tím, že 98 nemocnic by se do půl roku od účinnosti zákona automaticky stalo součástí základní zdravotní sítě. Ostře proti tomu je opoziční ODS a také hejtmani, kteří mluví o znárodňování. Obávají se, že nemocnicím, které v seznamu chybějí, hrozí likvidace. Ministr zdravotnictví ale takové obavy odmítá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Filip, J. Paroubek, M. Grebeníček a M. Kraus

V. Filip, J. Paroubek, M. Grebeníček a M. Kraus | Zdroj: ČTK

Sporný zákon o neziskových nemocnicích zaměstnával poslance hluboko do pozdního večera. Prodloužení jednacího času prosadili zástupci ČSSD a KSČM. Hejtmani, občanští demokraté a lidovci tvrdí, že sociální demokraté a komunisté návrhovaným zákonem poškodí pacienty. Politici ČSSD a KSČM naopak míní, že svým počínáním je ohrožují hejtmani, ODS a KDU-ČSL. V rozpravě bude Sněmovna pokračovat.

Rozprava k zákonu o neziskových nemocnicích se hned na začátku změnila ve slovní bitvu plnou urážek a obvinění. To je na této parlamentní schůzi už tradiční obraz diskuse na téma zdravotnictví. Občanští demokraté pak neprosadili svůj návrh, aby se sněmovní rozpravy mohli zúčastnit i přítomní hejtmani.

Poslanci ODS na to reagovali tím, že si do 18 hodin vzali přestávku na jednání svého klubu. Premiér Jiří Paroubek je za to obviňuje z obstrukcí. Osobně nepovažuje za rozumné aby ve sněmovně vystoupili všichni hejtmani, ale jen jejich zástupce.

"Kdyby třeba předseda Asociace krajů Tošenovský mohl na návrh místopředsedy Langra vystoupit na 10-15 minut, tak to by bylo rozumné. Ale návrh, aby vystoupili všichni přítomní hejtmani - tak to je obstrukce. Takže když nemohla ODS přistoupit k této obstrukci, tak si vybrala na dvě hodiny oddechový čas."

Občanští demokraté a lidovci tvrdí, že sociální demokraté a komunisté připravovaným zákonem o neziskových nemocnicích poškodí pacienty. Politici ČSSD a KSČM mají za to, že svým počínáním je ohrožují naopak ODS a KDU-ČSL.

"Je to neuvěřitelné projednávání zákona," prohlásil předseda Asociace krajů Evžen Tošenovský. Sociální demokraté s komunisty se podle něj dohodli na tom, že nechtějí žádnou debatu a hodlají "protlačit zákon hlava nehlava". Předseda klubu KSČM Pavel Kováčik naopak prohlásil, že vystoupení hejtmanů nejsou nutná a že poslanci mají dostatečný mandát na to, aby sami rozhodli.

Lidovci si pak vymohli přestávku do 21. hodiny. ČSSD a KSČM zase prosadily pokračování debaty i v době po 21:00. Tak se i stalo, ale konec debaty v úterý nenastal a poslanci v ní budou pokračovat.

Regiony jsou proti zákonu

Krajům vadí, že nemocnice budou zařazeny do základní zdravotní sítě, jenom když se změní v neziskové. Pouze to by jim zaručovalo peníze od pojišťoven. Hejtmani to považují za zásah do práv krajů. Pokud bude zákon nakonec schválen, chtějí se obrátit se stížností na Ústavní soud.

Podle středočeského hejtmana Petra Bendla návrh bez jakékoliv diskuse likviduje přibližně 80 nemocnic v celé republice. "Tím, že je posílá do systému platby v hotovosti, a ty ostatní nemocnice, které v tom seznamu jsou, de facto zestátňuje, to znamená, nařizuje mzdový diktát vlády. Z toho vlastníka se stává jakýsi subjekt, který má řadu povinností, ale není schopen jim dostát, pokud nebude subvencovat ze svého rozpočtu, v tomto případě krajského, ale případně i privátního či obecního."

Ministr zdravotnictví David Rath kritiku hejtmanů odmítá a tvrdí, že jsou to právě krajští zastupitelé z ODS, kteří se snaží nemocnice zprivatizovat a v nejhorším případě i rozkrást. "Ty důsledky jsou vidět nejvíc třeba ve Středočeském kraji, kde už 11 nemocnic bylo zrušeno, s tím majetkem se nejrůznějším způsobem posunuje," prohlásil minulý týden ve Sněmovně.

S návrhem ale nesouhlasí například ani lidovec Josef Janeček, místopředseda zdravotního výboru Sněmovny. "Norma, která byla předložena, může dramatickým způsobem zhoršit dostupnost zdravotní péče," myslí si poslanec.

Obě strany sporu shodně tvrdí, že právě oni chtějí zabránit rušení nemocnic. Například v Moravskoslezském kraji by se zákon týkal víc než deseti zdravotnických zařízení. Zástupce odborů v českotěšínské nemocnici Pavel Michna se obává rušení zařízení kvůli nedostatku peněz na případné vyrovnání s akcionáři. "Jestli ta nemocnice zanikne, protože stát nebude mít na vyplacení zpátky akciové společnosti investice, co do ní vložila, tak nemocnice zanikne a lidi budou čekat na to, jestli je která nemocnice vezme, a zdravotní péče se tady stává pomalu nedostupnou."

Odborová organizace nemocnice Český Těšín spolu s dalšími zařízeními v kraji poslala dopis s výzvou premiérovi, aby se k situaci vyjádřil. V případě nutnosti jsou podle Michny připraveni i protestovat.

Milan Kopp, Milada Richterová, Marika Táborská, Hana Jurášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme