Poslanci ČSSD budou zřejmě hlasovat pro zbavení imunity Davida Ratha

O místu, kde poslanci mandátového a imunitního výboru vyslechnou bývalého hejtmana Davida Ratha obviněného z korupce, se rozhodne až v den slyšení, tedy v úterý ráno. Řekl to v České televizi předseda výboru a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. V úvahu přicházejí dvě možnosti. O samotném zbavení imunity by pak hlasovalo celé poslanecké plénum na nejbližším zasedání. Sobotka už také hledá nového stínového ministra místo Ratha.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání politického grémia ČSSD, Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Podle Sobotky bude pro Rathovo vydání hlasovat i strana, za kterou byl zvolen.

„My jsme přesvědčeni, že ta obvinění jsou natolik závažná, ta věc je do té míry komplikovaná, že není možné, aby o vině či nevině poslance Ratha rozhodla poslanecká sněmovna svým usnesením. O vině či nevině poslance Ratha musí rozhodnout nezávislý soud a ta věc se musí před nezávislý soud dostat. To znamená já doporučím našim poslancům, aby hlasovali pro zbavení imunity poslance Ratha,“ uvedl.

Rath se jednání výboru zúčastní osobně. Zatím ale není jasné, jestli to bude přímo v poslanecké sněmovně, anebo se ho poslanci imunitního výboru vypraví vyslechnout do severních Čech.

„Jsou v úvaze dvě základní možnosti. Buď výbor bude zasedat tak jako vždy na půdě poslanecké sněmovny a David Rath tam bude převezen z vazební věznice, nebo výbor bude zasedat na nějakém jiném místě a tam bude David Rath převezen. To místo se řeší teď ve spolupráci se stáním zastupitelstvím,“ dodal Sobotka.

Sobotka také uvedl, že chystá změny ve stínové vládě. Má už prý tři kandidáty, kteří by mohli nahradit stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha. Připustil, že jedním z nich je senátor ČSSD a známý český onkolog Jan Žaloudík. Další konkrétní jména neupřesnil. Se svými návrhy chce totiž nejdřív seznámit stranické kolegy.

Viktorie Hošková, Petr Sehnoutka, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme