Poslanci ČSSD nepodpoří Topolánkovu vládu a nebudou ji ani tolerovat

Poslanci sociální demokracie nepodpoří vznikající vládu Mirka Topolánka ani jiným způsobem nebudou koalici občanských demokratů, lidovců a zelených tolerovat. Šéf poslanecké frakce Michal Hašek po zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD Radiožurnálu řekl, že tento závazek podepsalo všech 74 poslanců ČSSD.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Paroubek a B. Sobotka

J. Paroubek a B. Sobotka | Zdroj: ČTK

"Je to taky svým způsobem reakce na informace, které se objevují v posledních dnech, kdy tu a tam nejmenované zdroje z vedení ODS dávají prohlášení v tom smyslu, že jednají tu s dvěma, tu se čtyřmi sociálními demokraty a že vidí ta jednání nadějně. Dnes deklarovali úplně všichni poslanci ČSSD, že nejsou připraveni podpořit vládu Mirka Topolánka a dát jí důvěru," uvedl Michal Hašek.

Strana se sjednotila, deklaroval premiér a šéf sociální demokracie Jiří Paroubek. "Je jednotný jak poslanecký klub, tak je jednotné to širší vedení strany."

Podle místopředsedy Bohuslava Sobotky se tím pádem Mirek Topolánek musí zbavit iluzí, že by pro svou vládu získal ve sněmovně potřebnou většinu. Středopravé koalici totiž chybí k většině alespoň jeden hlas. "ODS by spíše měla hledat jiné možnosti, například začít se sociální demokracií seriozně diskutovat o našem projektu vlády odborníků," řekl Sobotka.

Velkou koalici ODS a ČSSD Jiří Paroubek označil za krajní, ale nepravděpodobné řešení volebního patu a oznámil novinářům, že od Ústředního výkonného výboru své strany proto dostal mandát o nové vládě dále vyjednávat s cílem zabránit pravicovým návrhům, jako je rovná daň nebo privatizace veřejného sektoru.

Za nerozumné a nezodpovědné považuje Paroubek vyjádření předsedy ODS Mirka Topolánka, který pro sobotní Mladou frontu Dnes řekl, že pokud by nevyšla jeho představa pravostředové vlády, měla by přechodná sestava všech stran vyjma komunistů dovést zemi k předčasným volbám. "Po necelém týdnu po volbách mluvit o předčasných volbách je politické hazardérství," míní Paroubek.

Lidový dům se domnívá, že Topolánek pro svoji vládu s KDU-ČSL a Stranou zelených nenajde podporu ve sněmovně a že druhý pokus o sestavení vlády svěří prezident Václav Klaus šéfovi ČSSD. V takovém případě by Paroubek podle svých slov zkusil sestavit politickou vládu, nikoliv úřednický kabinet.

Sociálními demokraty navrhovanou vládu odborníků odmítl vyjednavač za ODS a pražský primátor Pavel Bém. Písemná deklarace jednoty ČSSD podle něj přípravu středopravé vlády neovlivní. Podle místopředsedy občanských demokratů Petra Nečase sociální demokracie pokračuje v destruktivní politice. Podle něj jsou to rituální tanečky.

Předseda Strany zelených Martin Bursík je přesvědčen, že písemný závazek poslanců ČSSD o ničem nevypovídá. "V tomhle mohu leda říci, že ten d'Hondtův systém nás velmi poškodil a nemáme poslanců třináct, ale šest. Ale popravdě řečeno panu předsedovi sociální demokracie nezávidím."

Zájem Lidového domu o post šéfa sněmovny trvá

Vedení sociální demokracie potvrdilo, že mají zájem o křeslo předsedy dolní komory parlamentu. Oplátkou za to by poslanci dalších stran získali jiné funkce se sněmovně - doplnil místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka: "My chceme dosáhnout konsensu politických stran ve sněmovně na složení vedení Poslanecké sněmovny a jako, řekněme, druhý vítěz voleb máme ambici obsadit svým zástupcem pozice ve vedení Poslanecké sněmovny včetně jejího předsedy."

Milan Kopp, Blanka Černá, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme