Poslanci ČSSD: Předčasné volby nepřicházejí v úvahu

Předčasné volby nechceme - na tom se v úterý shodli poslanci vládní sociální demokracie. Odmítají je také unionisté. O této možnosti řešení koaliční krize začali o víkendu mluvit lidovci. Pokud Stanislav Gross zůstane premiérem, KDU-ČSL chce s koaličními partnery zahájit diskusi o zkrácení volebního období Sněmovny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo ČSSD | Foto: Jan Rosenauer

Podle předsedy poslanců ČSSD Michala Krause podpořila usnesení klubu o nepřijatelnosti předčasných voleb většina přítomných poslanců: "Klub samozřejmě diskutoval o aktuální vnitropolitické situaci a usnesl se v podstatě na tom, že odmítá předčasné volby jako řešení současné politické situace."

Místopředseda KDU-ČSL Kasal řekl, že toto usnesení poslanecké frakce ČSSD je signálem pro delegáty sjezdu, aby hledali jiné řešení. Miroslav Kalousek pak dodal, že předčasné volby nejsou pro lidovce východiskem, které by prosazovali: "Pro nás jsou předčasné volby až tím nejzazším řešením. My o tom diskutujeme, ale určitě to není varianta, kterou preferujeme."

Opoziční ODS se v úterý rozhodla, že o tom, zda se pokusí vyvolat předčasné volby, rozhodne výsledek sjezdu ČSSD. Upřesnil to šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý: "Nedojde-li k žádné změně v sociální demokracii, pak takový návrh předložen bude. Na druhé straně, dojde-li k zásadní změně, tak bychom asi ještě to podání zvažovali."

Nejmenší vládní strana, Unie svobody, je podle svého místopředsedy Svatopluka Karáska přesvědčena, že tato vládní koalice je nejlepší z daných možností a proto nemá důvod usilovat o předčasné volby.

K tomu, aby došlo k vyhlášení předčasných voleb musí být přijat ústavní zákon. Bez hlasů ČSSD nebo KSČM ale nemá šanci.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme