Poslanci dali zelenou soudům pro mladistvé

Kriminalitou mládeže by se měly už od příštího roku zabývat speciální soudy. Současná věková hranice trestní odpovědnosti přitom zůstane zachována na věku 15 let. S tímto novým režimem počítá vládní zákon, který schválili poslanci. Pokud normu odsouhlasí i Senát a podepíše prezident, budou o kriminálních činech mladistvých rozhodovat zvláštní soudci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudcovské kladívko

Soudcovské kladívko | Zdroj: AFP

Návrh poslance ODS Radima Chytky na snížení věkové hranice trestní odpovědnosti z 15 let na 14 ve sněmovně neuspěl. Přitom ani poslanci ostatních stran diskusi o této možnosti nijak nezpochybňují ani nezatracují. Také vicepremiér Pavel Rychetský tvrdí, že debata na toto téma je namístě, ale musí se vést v souvislosti s celkovou úpravou dalších zákonů, včetně trestního. Ten chce vláda ještě letos předložit sněmovně.

Podle Rychetského bude už dnes přijatá norma pro společnost přínosem - umožní u nás co nejdříve zavést speciální způsob soudnictví pro mladistvé. "Který neznamená zmírnění nebo úlevy, který znamená specializaci na tuto oblast, ale znamená v některých oblastech třeba i zvýšení represe z hlediska toho, že je prostě potřeba trestat asociální jednání těch, které ještě nelze soudit."

Zákon počítá s tím, že budou speciální soudci při posuzování trestných činů mládeže přihlížet ke všem okolnostem života pachatelů, včetně rodinných vztahů a posudků odborníků.

"Součástí celého systému budou specializovaní pracovníci z oblasti psychologie, pedagogiky. Probační služba bude mít právě pro mladistvé speciální programy, které bude kontrolovat i s možností jejich přeměny na trest odnětí svobody," upřesnil hlavní změny Rychetský.

Vznik speciálních soudů přivítala většina advokátů a pracovníků diagnostických ústavů. Podle Jana Votavy, ředitele Husova výchovně-léčebného ústavu ve Dvoře Králové nad Labem, přinese nová praxe víc možností nápravy mladistvých. "Děti i po závažné trestné činnosti odcházely od soudu v podstatě zmateny; dostávaly tresty po dlouhé době od spáchání vlastního trestného činu, v průběhu toho trestního řízení páchaly další trestnou činnost, a my se domníváme, že právě využitím třeba institutu ochranné výchovy by mohl podstatně rozšířit jejich resocializaci."

Milan Kopp, Naděžda Hávová, Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme