Poslanci dali zelenou transformaci Českých drah

Sněmovna schválila vládní zákon o transformaci Českých drah. Vláda prosadila, aby se dráhy rozdělily na státem vlastněnou akciovou společnost, která bude provozovat železniční dopravu, a na státní organizaci pod názvem Správa železniční dopravní cesty. Ta bude vlastnit železniční infrastrukturu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlak vyjíždí ze stanice | Foto: Jan Rosenauer

Přijetí předlohy ve vládním provedení přivítal ministr dopravy Jaromír Schling. Poznamenal, že zákon významně pomůže k reformě železnic. Předlohu musí ještě projednat Senát a podepsat prezident.

Malé a střední firmy, které budou žádat o státní podporu, musejí mít roční obrat nižší než 1,45 miliardy korun. Vyplývá to z vládního návrhu zákona o podpoře malého a středního podnikání, který také schválili poslanci. Podle předlohy se malým podnikem rozumí firma, která zaměstnává méně než 50 zaměstnanců a má obrat za poslední účetní období nižší než 250 miliónů.

Za mikropodnik vládní návrh pokládá firmu, která zaměstnává méně než deset lidí. Podle ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra se tímto zákonem, který musí ještě posoudit Senát, srovnávají podmínky se zeměmi Evropské unie.

Poslanecká sněmovna také schválila novelu zákona o Všeobecné zdravotní pojišťovně. Vyplývá z ní, že zdravotní pojišťovny by měly napříště informovat ošetřující lékaře o tom, jak a čím byl pojištěný pacient léčen odbornými lékaři. Návrh z dílny poslanců ODS,KDU-ČSL a ČSSD by tak měl být přínosem pro pacienty ve zkvalitnění péče o ně. Právní norma se má týkat praktických lékařů pro děti a dorost, zubních a ženských lékařů. I tuto předlohu musí ještě projednat Senát a podepsat prezident republiky.

Milan Kopp, Milada Richterová, Vladimír Hrubý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme