Poslanci definitivně rozhodnou o centralizaci úřadů práce

Sněmovna dnes definitivně rozhodne o změně uspořádání úřadů práce. Nové uspořádání současného systému navrhli a už jednou také schválili koaliční poslanci. Koncem ledna ale předlohu zamítl senát a vrátil ji tak znovu k posouzení dolní komoře parlamentu. Návrh se nelíbí zejména opozici. Výhrady k němu ale měli i někteří senátoři stran vládní koalice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce hl. m. Prahy. Ilustrační foto.

Úřad práce hl. m. Prahy. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Kontroverzní předloha počítá se vznikem centrálního pracoviště s krajskými pobočkami a dvěma stovkami pracovišť v pověřených obcích. Nová síť by nahradila 77 samostatných úřadů práce v bývalých okresních městech, které mají asi 250 pracovišť zaměřených na zaměstnanost a zhruba 400 poboček státní sociální podpory.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma sleduje parlamentní zpravodajka Rádia Česko Milada Richterová.

Předlohu v senátu kritizovali i někteří občanští demokraté. „Není jisté, jestli se to stihne připravit organizačně. Vláda navíc připravuje návrh, který by se týkal sjednocení sociálních dávek a příspěvků a také není zcela jasné, jestli se to nebude křížit s tím, že nové úřady práce by také měly vyplácet některé dávky. Takže určitá nejistota panuje,“ řekla místopředsedkyně horní komory Alena Palečková (ODS).

S návrhem jako celkem nesouhlasí především opoziční sociální demokraté a chtějí ho i ve sněmovně zamítnout. Potvrdil to poslanec a místopředseda ČSSD Milan Urban. Podle něj se přitom i uvnitř jejich strany vedla názorová diskuse.

„Jeden názor zněl, že se zákon má v senátu opravit a pak poslat do poslanecké sněmovny. Že to by bylo prospěšnější. Názor bohužel nezvítězil a v senátu nebyl předložen. Takže teď je tady v původní podobě, jak to předložila vláda. Sociální demokracie to zcela určitě nebude podporovat,“ vysvětlil Urban.

Centralizace má ušetřit peníze

A stejně zamítavý postoj k tomuto návrhu poslanců vládní koalice znovu ve sněmovně avizují i komunisté. „Vždy jsme byli ostře proti soustředění agendy úřadů práce do krajů a výš, proti ustavení centrálního úřadu práce. Zejména proto, že služba, se ještě více vzdálí od těch, co potřebují největší péči. Jestliže někdo ztratí práci, tak nemá na rozhazování, na cestování například do krajského města,“ podotkl předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik.

Podle zákonodárců levicové opozice navíc změna, která má zavést centrální úřad práce v Praze, pobočky v krajích a kontaktní pracoviště v pověřených obcích, vzdálí úřad lidem. To ale odmítá ministr práce a sociálních věcí za TOP 09 Jaromír Drábek. Podle něj se náplň úřadů práce nezmění a reorganizace k tomu navíc ušetří peníze.

„Dnes existuje 77 samostatných úřadů práce, které mají vlastní právní subjektivitu. To znamená, že každý z nich si zařizuje nákup potřebného materiálu, například také provoz motorových vozidel, mzdové účetnictví, celkové účetnictví a řadu dalších obslužných činností. Tím, že tyto činnosti sdružíme, tak samozřejmě ušetříme nemalé prostředky,“ uzavřel Drábek.

Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme