Poslanci definitivně smetli ze stolu trestní zákoník

Od příštího roku se pravděpodobně nesníží věková hranice trestní odpovědnosti ani se nezvýší tresty za násilné trestné činy. Poslanecká sněmovna v úterý totiž nepřehlasovala senátní veto a nepřijala tak nový trestní zákoník. Norma ztroskotala kvůli tomu, že z ní vypadl paragraf o postihu tunelování. K přehlasování senátního veta bylo zapotřebí 101 hlasů. Ze 147 přítomných poslanců ale pro hlasovalo jen 20 z nich. Novou podobu kodexu začnou politici hledat pravděpodobně až po volbách.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

P. Němec

P. Němec | Zdroj: ČTK

Poslanci nejsilnější vládní strany ČSSD se kvůli chybějícímu paragrafu o tunelování rozhodli kodex jako celek nepodpořit. Bez hlasů sociálních demokratů neměl Senátem vrácený zákoník šanci ve sněmovně uspět. "Poslanecký klub sociální demokracie nepodpoří trestní zákoník, protože obsahuje vážné chyby a není možné, aby s čistým svědomím pro to sociální demokraté dnes mohli hlasovat," řekl novinářům úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Strana je podle něj připravena zákoník po volbách podpořit, pokud se do něj paragraf o tunelování vrátí. "Pokud sociální demokracie uspěje ve volbách, tak to bude nepochybně naše priorita, aby se tento zákon velmi rychle do Poslanecké sněmovny vrátil," uvedl Sobotka.

Ještě dopoledne přesvědčoval zákonodárce nejsilnější vládní strany ministr spravedlnosti Pavel Němec. Považuje totiž za krátkozraké odmítnout tak zásadní kodex jen kvůli jednomu spornému paragrafu, který navíc pro postihování takzvaných tunelářů nemusí být zásadní.

"Čtrnáct let se hledal konsenzus odborné veřejnosti, dva roky ta norma byla v Poslanecké sněmovně," uvedl Němec. Zákoník má mimo jiné zvýšit postih některých trestných činů a snížit hranici trestní odpovědnosti z 15 na 14 let. V posledních dnech se ale debata o kodexu zúžila právě na spor o postih tunelování firem.

K přehlasování Senátu bylo zapotřebí 101 hlasů. Při tomto hlasování se ale sporný paragraf o tunelování kvůli velkému množství pozměňovacích návrhů k této normě do textu vrátit nemohl. Sociální demokraté nyní trvají na tom, že se do zákoníku nějak vrátit musí, takže politici hledají cestu, jak to udělat.

Ministr Němec navrhoval, aby se o zákoníku hlasovalo až na dubnové schůzi sněmovny. Pasáž o trestnosti tunelování sliboval vrátit do zákoníku v rámci projednávání jiné normy - novely, která se týká úpadkového zákona. Poslance ČSSD se mu ale nakonec přesvědčit nepodařilo.

Proti zákoníku znovu hlasovali i komunisté, a to kvůli paragrafu, který kriminalizuje popírání komunistické genocidy. Lidovcům zase vadilo, že norma počítá i s mírnějšími tresty za eutanazii. "Je sice konstatováno, že eutanazie je trestným činem, ale to čertovo kopýtko je v tom, že prakticky kdokoliv může pod záminkou soucitu s druhým ho usmrtit a být beztrestným," uvedl poslanec KDU-ČSL Jiří Karas.

A jak hlasování dopadlo? Ze 147 přítomných poslanců pro hlasovalo jen 20 z nich, 65 jich bylo proti. Jednotně proti návrhu hlasovali jen poslanci KSČM a KDU-ČSL. Většina členů ČSSD a ODS se hlasování zdržela. Pro návrh hlasovalo jen sedm poslanců ČSSD a 13 poslanců ODS. Unionisté se hlasování neúčastnili na protest proti tomu, že sněmovna nepřijala návrh ministra obrany Karla Kühnla odložit hlasování o kodexu na dubnovou schůzi.

Milan Kopp, Lenka Rákosová, Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme