Poslanci hlasují o reformách. Koalici se daří prosazovat své verze

Po desítkách hodin obstrukcí se poslanci dostali k hlasování o reformních zákonech vrácených Senátem. Koalice má ve sněmovně dost hlasů na to, aby prosadila svou verzi předpisů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 15.6.2011. | Foto: Filip Jandourek

Dolní komora parlamentu před půlnocí potvrdila zvýšení dolní sazby DPH od příštího roku na 14 procent. Zdraží například potraviny. Zákon ještě musí podepsat prezident republiky. Peníze získané navíc jsou určeny na důchodový účet.

Vládní balíček současných úsporných opatření v sociální oblasti bude platit i od příštího roku. Schválila to dnes opětovně sněmovna, když hlasy vládní koalice přehlasovala veto levicového Senátu. Balíček, podle něhož mají mít nezaměstnaní nově kompenzaci za nevyplacené odstupné, ještě musí podepsat prezident republiky.

Sněmovna současně schválila koaliční většinou přísnější pravidla pro výplatu podpory v nezaměstnanosti. Vládní reformní předloha míří prezidentovi k podpisu. Opoziční ČSSD už na ni chystá ústavní stížnost.

Sněmovna také nepodpořila senátní úpravu podmínek pro kandidáty na ředitele nové Generální inspekce bezpečnostních sborů. Vládní předlohu, která ji založí, dnes poslanci poslali prezidentovi k podpisu v původním znění. Inspekce má začít pracovat příští rok. Jejím úkolem bude stíhání trestných činů příslušníků a zaměstnanců policie, celní správy, vězeňské služby i samotné inspekce.

Uspěla také reformní novela o zdravotním pojištění. Ta mimo jiné vyjímá z úhrad z pojištění část léků. Lidé si je budou muset platit sami. Novela naopak zavádí hrazení očkování proti rakovině děložního čípku dívkám ve věku od 13 do 14 let. Míří k podpisu prezidentovi.

Hlasování sledujeme a další podrobnosti průběžně přinášíme.

Milan Kopp, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme