Poslanci hlasují o vyslovení nedůvěry vládě

Překvapivě dnes dopoledne poslanci sociální demokracie navrhli, aby se sněmovna před hlasováním o nedůvěře vládě upřednostnila debatu o návrhu státního rozpočtu. Ta včera skončila nejasně. Jejich požadavek plénum přijalo a vládě se pak schválení základních parametrů návrhu rozpočtu na rok 2009 podařilo prosadit. Zákonodárci se potom vrátili k původnímu programu - k otázce vyslovení nedůvěry vládě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslankyně V. Jakubková a O. Zubová

Poslankyně V. Jakubková a O. Zubová | Zdroj: ČTK

Opozice dopoledne přerušila mimořádnou schůzi sněmovny o nedůvěře vládě. Teď se tedy poslanci vrátí k projednávání státního rozpočtu. K přerušení schůze neměla opozice dostatek hlasů, pomohly jí ale hlasy poslanců Klasa a Tlustého z ODS, Olgy Zubové ze Strany Zelených a Juraje Ranince a Jana Schwippela. Ti před nedávnem opustili poslanecký klub ODS. Lidovec Ludvík Hovorka se zdržel hlasování.

Podle premiéra Mirka Topolánka výsledek hlasování svědčí o nové parlamentní koalici: "Je zcela evidentní, že v této sněmovně existuje koalice Paroubek - Filip - Tlustý. Přesto jsem přesvědčen, že tato vláda má na schválení rozpočtu a má na zamezení vyhlášení nedůvěry. Nicméně to dnešní hlasování a přerušení hlasování je nepochybně konzultováno, to jistě není výmysl socialistů. To znamená, k té erozi, ke které dochází po prohraných volbách v ODS, nepřispívá samozřejmě chování některých členů."

Předseda ČSSD Jiří Paroubek v projevu k budoucnosti vlády ve sněmovně mimo jiné prohlásil, že kvůli českému předsednictví Evropské unie je potřeba, aby byl nynější kabinet nahrazen úřednickou vládou s podporou poslanců napříč politickým spektrem. Ve svém vystoupení vypočítal důvody, proč by vláda měla odejít. Mezi nimi jmenoval údajnou neschopnost kabinetu řešit ekonomickou krizi a uchránit občany před jejími dopady.

Předseda vlády a ODS Mirek Topolánek zase srovnal Paroubkovo vystoupení s jeho projevem po volbách v červnu 2006. Tehdy šéf ČSSD přirovnal výsledek voleb k únoru 1948. Premiér také uvedl sedm důvodů, proč kabinet "nemá a nesmí odejít". Podle Topolánka například vláda posiluje vazby se Západem a představuje hráz před politikou z Východu a uchránila Česko díky stabilizaci rozpočtu před tvrdšími dopady světové finanční krize. Premiér míní, že jen jeho kabinet může zaručit, že české předsednictví EU neskončí ostudou.

Premiér nemá jisté hlasy všech koaličních poslanců. Například poslankyně Strany zelených Věra Jakubková se hlasování zdrží. Ovlivnilo ji noční jednání předsedsednictva Strany zelených. A Podle svých slov se už rozhodla definitivně: "Nebudu tuto vládu aktivně podporovat, nechci však vzít zeleným ministrům šanci rehabilitovat zelenou politiku. Zdržím se."

Jasné slovo už zaznělo od lidovců, kteří odmítli nabídku ČSSD na případné sestavení společných krajských koalic, pokud by vyslovili nedůvěru vládě. Poslanci KDU-ČSL proti kabinetu hlasovat nebudou, oznámil šéf strany Jiří Čunek: "Já vím, že třináct lidoveckých hlasů bude hlasovat pro tuto vládu."

Milan Kopp, Veronika Malá, Patricie Polanská, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme