Poslanci hlasy koalice omezili státní podporu stavebního spoření

Stavební spoření by už nemělo být tak výhodné. Vládní strany ve sněmovně třech dnech projednávání prosadily omezení státní podpory stavebnímu spoření. Státní rozpočet by si tak měl polepšit o pět až šest miliard korun a mělo by se také srovnat konkurenční prostředí mezi finančními produkty. Střadatelé by tak měli získat od státu maximálně dva tisíce korun ročně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek (TOP 09) a Bohuslav Sobotka (ČSSD) na jednání sněmovny 2. listopadu

Miroslav Kalousek (TOP 09) a Bohuslav Sobotka (ČSSD) na jednání sněmovny 2. listopadu | Zdroj: ČTK

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura vysvětlil, jak se stání podpora stavebního spoření změní:

„V zásadě hlavní změnou je, že se sníží absolutní výše státní podpory těm, kteří mají stavební spoření, a to na maximálně dva tisíce ročně – na maximálně 10% z maximální uložky 20.000. Takže v dnešní době je to maximum tři tisíce.“

Opozice prosazení vládního návrhu bránila obstrukcemi. Poslanec ČSSD Jeroným Tejc se obává, že po omezení státní podpory zájem o spoření klesne:

„My jsme využili všech možností, jak zabránit této novele, kterou inicioval ministr Kalousek, protože se snaží destruovat systém stavebního spoření tak, aby fakticky přestal plnit úlohu, kterou plnil. Ten problém je v tom, že se pouze neupravují podmínky, ale to spoření se fakticky likviduje.“

ČTĚTE TAKÉ: Koalice definitivně prosadila škrty v podpoře stavebního spoření

Poslanec za Věci veřejné Michal Babák ale dodává, že spoření podle něj bude dál výhodné, je proto opačného názoru a nečeká, že lidé o něj ztratí zájem:

„Já si myslím, že takový dopad, jak se ohání opozice, to mít nebude. A hlavně to samozřejmě přinese rozpočtu nemalé finanční prostředky, což v tuto chvíli, řekněme před druhou hospodářskou krizí, si myslím, že je opravdu nutné a přesměrují se tyto potřeby do bytových účelů, do kterých mají být, protože ne jednou to bylo zneužíváno.“

Václava Marešová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme