Poslanci hledají způsob, jak zastavit rozšiřování vietnamské tržnice SAPA

Někteří politici se cítí ohroženi Vietnamci. Především jim vadí proslulá tržnice SAPA v Praze, kde na 60 hektarech vyrostlo vietnamské městečko se vším všudy. Kvůli němu si dokonce poslanci branně bezpečnostního výboru sněmovny pozvali zástupce tajné služby na dnešní uzavřené jednání.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tržnice SAPA

Tržnice SAPA | Foto: Filip Jandourek

Radiožurnál zjistil, že poslanci hledají způsob jak zastavit rozšiřování tržnice. Ta prý představuje určité bezpečnostní riziko. Naopak lidé blízcí vietnamské komunitě tvrdí, že politikům jde o lukrativní pozemky.

Řezník Jiří Holeček si před pár lety otevřel masnu přímo v tržnici. Nové působiště si nemůže vynachválit dodnes: „Kdyby bylo všude v Praze tak bezpečno jako tady, to by byla nádhera. Tady si nikdo nic nedovolí, ani hádat na ulici."

Holeček by se asi těžko shodl s šéfem branně bezpečnostního výboru Františkem Bublanem. Podle něj se pod pokličkou děje řada nekalostí a běžná kriminalita to není.

„To jsou drogy, nelegální výnosy, daňové úniky. Z toho vznikne riziko, že tito lidé uplatní úředníky a koupí si pozemky, aby mohli rozšířit svůj areál,“ vysvětlil Bublan.

SAPA je vietnamské městečko s obchody, restauracemi a firmami všeho druhu. Platí tam vlastní pravidla a komunita zůstává uzavřená. To podle poslance Františka Bublana není dobře:

„Tam vzniká stát ve státě. Mají svoji ochrannou službu, vlastní zdravotní středisko, vlastní školu, dokonce snad vlastní svatyni a podobně. To asi není představa o tom, jak by se měli cizinci u nás integrovat do širší společnosti."

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanci hledají způsob, jak zastavit rozšiřování vietnamské tržnice SAPA. Podrobnsoti od reportéra Lubomíra Smatany v Dopoledním Radiožurnálu.

Vietnamce zájem tajné služby a poslanců vůbec netěší. Veřejně ale o tom odmítají mluvit. S majiteli tržnice je ale v kontaktu Zdeňka Dubová, která organizuje společné kulturní akce.

„Menšiny a integrace menšin se řeší na komunální úrovni. Tím, že je to v parlamentu, tak já tam vidím čistě komerční záležitosti a totiž zájem lobistů, kteří chtějí koupit pozemky pod tržnicí SAPA,“ uvádí.

Pozemky pod tržnicí a v okolí vlastní šest vietnamských firem. Praze patří zhruba jen tři hektary. Podle oslovených právníků je rozšiřování byznysu soukromá věc Vietnamců, a proto není jasné, jak by jim v tom mohli poslanci parlamentu nebo tajné služby legálně bránit.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme