Poslanci jednají o odškodnění obětí nacismu a komunismu

Poslanci budou i příští týden jednat o odškodnění účastníků odboje a vězňů komunismu. Původní předlohu z dílny ČSSD, která se vztahovala jen na odškodnění členů domácího protinacistického odboje, chtějí pravicoví zákonodárci rozšířit o politické vězně komunistického režimu a o oběti nucených prací z dob nacismu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Původní předlohu návrhu chtějí pravicoví zákonodárci rozšířit o politické vězně komunistického režimu a na základě návrhu lidovce Cyrila Svobody i o oběti nucených prací z dob nacismu. Jeden z předkladatelů zákona, sociální demokrat Radim Turek se domnívá, že kompromisním řešením by mohlo být zavedení dvojí účinnosti vyplácení.

Jak Radim Turek sdělil Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu, zavedením dvojí účinnosti normy by se dospělo k jakémusi kompromisu, protože by vyplácení domácích odbojářů mohlo začít dnem vyhlášení tohoto zákona a k 1. 1. 2002 by mohli být vypláceni i antikomunisté. Ještě je avizován i pozměňující návrh, který se vztahuje k nuceně nasazeným. Rozprava na toto téma bude ještě jistě zajímavá.

Dosavadní rozprava o zákonu, který se měl původně vztahovat jen na domácí odbojáře proti nacismu, navíc naznačila, že poslanci možná vyzvou také německý parlament, aby se o urychlené odškodnění nuceně nasazených zasadil. O podobě navrhované normy by měli naši zákonodárci jednat i příští týden.

Milada Richterová, Radek Fischer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme