Poslanci jednají o služebním zákonu. Vycházejí tím vstříc prezidentově podmínce

Poslanecká sněmovna dnes na mimořádné schůzi projednává návrh novely služebního zákona. Norma, která Česku jako jediné zemi Evropské unie stále chybí, má odpolitizovat státní správu. K projednání služebního zákona tlačí poslance i prezident Miloš Zeman. Podmínil tím jmenování Sobotkovy vlády.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 6.12.2013

Poslanecká sněmovna 6.12.2013 | Foto: Filip Jandourek

„Tam existuje ještě jedna podmínka, která se týká přijetí zákona o státní službě. Alespoň v prvním čtení,“ uvedl prezident Miloš Zeman.

Poslanci budoucí vládní koalice se dohodli, že splní podmínku prezidenta pro jmenování vlády tak, že návrh novely služebního zákona, který do sněmovny předložila ČSSD, nechají projít urychleně prvním čtením, a pak ho celý přepracují. Už se dohodli, že si na to prodlouží lhůtu na projednání ve výborech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanecká sněmovna začne na mimořádné schůzi projednávat služební zákon. Podrobnosti přiblížila redaktorka Věra Masopustová

„Dohodli jsme se na procesu schvalování. Že bychom chtěli dát zákonu během schvalování ve sněmovně delší lhůtu. To znamená, že mezi prvním a druhým čtením by mělo být 90 dnů,“ popsala taktiku koalice místopředsedkyně hnutí ANO Věra Jourová.

Se změnami souhlasí i ČSSD a trvá na nich KDU-ČSL. „Musí dojít ke komplexní revizi a k eventuálně komplexnímu pozměňovacímu koaličnímu návrhu, to je evidentní. Takže v tom nevidím nic špatného. Je pravdou, že tak, jak byl tento návrh podán sociální demokracii, tak s tím my nesouhlasíme,“ vysvětlil předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

K upravené verzi zákona z roku 2003, kterou předložila ČSSD, má výhrady také vláda v demisi. Některé pasáže jsou podle ní na hraně ústavnosti. Rusnokův kabinet proto poslal do sněmovny svůj vlastní návrh služebního zákona.

„Předpokládám, že v průběhu projednávání poslaneckého návrhu přijde na pořad schůze sněmovny i vládní návrh a že se nevyhneme tomu, abychom oba tisky projednávali. Když ne společně, tak paralelně. Určitě nenecháme vládní návrh ležet,“ přiblížil šéf sněmovního klubu ČSSD Roman Sklenák, jak se poslanci postaví k vládnímu návrhu služebního zákona.

TOP 09 a ODS: Zrychlené projednání služebního zákona ve sněmovně nepodpoříme

Číst článek

Také místopředsedkyně hnutí ANO Věra Jourová upozornila, že se koaliční poslanci výhradami vlády zabývají. „Bereme velmi vážně výhrady vlády a zabýváme se jimi i dalšími náměty v rámci expertní skupiny, která pracuje na komplexním pozměňovacím návrhu. Ten by měl být prezentován ve druhém čtení. Předpokládám, že zákon bude upraven tak, aby tyto výtky byly nakonec liché,“ zdůraznila.

Služební zákon zavádí mimo jiné funkci takzvaného superúředníka, tedy generálního ředitele státní služby. Ten a jeho úřad by měli dohlížet na to, aby se při každé výměně ministrů neměnili i vrcholoví úředníci. Zpřísnit by se mělo také obsazování úřednických postů ve státní správě. Zájemce bude muset projít veřejným výběrovým řízením, jehož součástí bude i pohovor v cizím jazyce.

Věra Pfeifferová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme