Poslanci Krátkému hrozí za neslušný výrok ve sněmovně pokuta

Kontroverzním výrokem poslance ČSSD Jiřího Krátkého v Poslanecké sněmovně se bude zabývat mandátový a imunitní výbor. Návrh připravili koaliční poslanci. Poslanec Krátký reagoval na rozhodnutí sněmovny, že bude jednat až do nočních hodin. Ve svém vystoupení uvedl, že v noci pracují jen zástupkyně nejstaršího řemesla a zloději.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 13.7.2011 | Foto: Filip Jandourek

Koalice včera podobně jako při minulé schůzi prosadila požadavek, aby poslanci o zákonech jednali a hlasovali až do noci. Postavil se proti tomu Jiří Krátký:

„Já bych vás chtěl poprosit, kolegové z koalice, nechte ty noční hodiny těm dvěma nejstarším řemeslům a dejte pokoj s těmito věcmi. Mám připomenout, která ta řemesla jsou? Kdo dělá v noci? Kur… a zloději.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Parlamentní zpravodajka Milada Richterová informuje o případu poslance Krátkého

Premiér a předseda ODS Petr Nečas to označil za hulvátství poslance, kterému se nechce pracovat. Podle premiéra to vypovídá jak o tomto členu zákonodárného sboru, tak o straně, kterou zastupuje.

Poslanci vládní koalice teď pracují na žádosti aby se případem poslance Krátkého zabýval mandátový a imunitní výbor a potrestal ho. Rádiu Česko to potvrdila předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová:

„První způsob je napomenutí, což jsem okamžitě učinila. Druhá možnost je, že cítí-li se poslanci podobným výrokem uraženi, podají své podání k mandátovému a imunitnímu výboru, což tedy učinili.“

K podání se podle ní připojili poslanci z ODS, TOP 09 i Věcí veřejných. Mandátový a imunitní výbor může poslance potrestat až do výše jednoho poslaneckého platu.

Poslanec ČSSD Jiří Krátký | Foto: ČTK

Podle Němcové se Krátký dopustil hrubé urážky: „Nechci, aby tyto praktiky platily. Jakmile se stavidla jednou posunou a řekneme, že toto je OK, že toto si můžeme nechat líbit, tak už nevím, co se tady bude dít příště,“ dodala s tím, že by byla pro přísný postih.

Poslanec se omluvil, má ale nést zodpovědnost

Předseda mandátového a imunitního výboru za ČSSD Jeroným Tejc Rádiu Česko řekl, že pokud dostane podnět k řešení chování poslance Krátkého, budou se jím poslanci zabývat:

„Osobně jsme přesvědčen o tom, že výroky pana Krátkého byly nevhodné. Byť se za ně omluvil, musí nést jako každý z nás odpovědnost za to, co sdělil. Přikláním se k tomu, aby potrestán byl. Jak nakonec dopadne ono rozhodnutí výboru, které je kolektivní, to si netroufám odhadovat, ale předpokládám, že by byla udělena finanční sankce.“

Problém, ke kterému se Krátký vyjádřil, ovšem Tejc považuje za podstatný, přestože jej nelze řešit podobnými výroky.

„Chápu také jeho rozčilení a snahu koalice válcovat tady zákony za každou cenu i po setmění, což určitě neprospívá kvalitě těch zákonů, protože vidíme, že ani sama koalice mnohdy neví, o čem hlasuje,“ vysvětlil.

Tejc předpokládá, že sankce by se měla pohybovat okolo 10 tisíc korun, jako tomu bylo i v minulosti. V této souvislosti se nabízí srovnání s případem poslankyně Drastichové, která měla údajně manipulovat s hlasováním.

„Myslím, že musíme rozlišovat dvě věci. Jednak porušení Ústavy a zákona o jednacím řádu, kterým by bylo hlasování za někoho jiného nebo odhlašování kolegů a podobně, druhou věcí jsou slovní výroky. Parlament byl obecně vždy místem, kde výroky byly tvrdé, někdy až za určitou hranicí,“ vyjádřil se Tejc.

Milada Richterová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme