Poslanci mají hlasovat o zákonu o spotřebitelských úvěrech, zřejmě je čeká dlouhé rokování

Sněmovna by dnes měla hlasovat o nových pravidlech pro poskytování spotřebitelských úvěrů. Zákon předložený ministerstvem financí prý výrazně zvýší ochranu lidí s úvěry, výhodnější by mělo být například i předčasné splacení hypotéky. Opozice nicméně navrhuje řadu změn.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslancká sněmovna 24.5.2016 | Foto: Filip Jandourek

Na příběhu Václava Kolka je dobře vidět, jak snadno lze spadnout do dluhové pasti. „Pořád jsem si bral půjčky. Když jsem potřeboval, tak jsem si vzal půjčku, když mi ji dali,“ popsal už dříve pan Kolek, že dokud neonemocněl, splácel půjčky z platu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sněmovna se bude zabývat zákonem o spotřebitelských úvěrech. Co přinese za změny? Natáčel redaktor Mikuláš Klang

Podobným situacím by měl alespoň z části předcházet nový zákon o spotřebitelských úvěrech. Poskytovatelé půjček si budou muset u klientů předem prověřit, jestli mají z čeho splácet. Zákon by měl ale přinést i další novinky.

„Zásadním způsobem posiluje postavení spotřebitele na tomto trhu. Ta hlavní změna je, že předčasné splácení úvěry by nemělo být trestáno,“ upřesňuje ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO.

Opozice ale proti zákonu protestuje. Na první pohled bezproblémová norma prý přinese řadu komplikací, říká například šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zákon o spotřebitelském úvěru míří do sněmovny. O normě mluvil ve vysílání Radiožurnálu předseda rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD)

„i když se tváří velmi líbivě, tak tam jsou návrhy, které by mohly zdražit pro všechny klienty hypotéky. Jsou tam návrhy, které do zbytečně přísného režimu dává režim, když si domluvíte splátkový kalendář, když se dostanete do problému se splácením, a podobné věci,“ doplnil poslanec.

Samotné schvalování zákona nejspíš bude trvat několik hodin, poslance čeká několik desítek hlasování o pozměňovacích návrzích.

Mikuláš Klang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme