Poslanci mají na stole vládní návrh zákona o referendu

Jedním z bodů, kterými se budou zabývat poslanci na dnes začínající schůzi, je vládní návrh zákona o referendu. Občané by podle něj měli mít možnost vyslovit se k zásadním otázkám politiky státu, tedy i evropské ústavě. Parlamentní debata o předloze ale nebude jednoduchá a její závěr nelze předvídat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladštejnský palác

Vladštejnský palác | Foto: Jan Rosenauer

Levice a pravice se dlouhodobě neshodují v tom, zda mají schválit jeden obecný zákon pro referenda, nebo zda má parlament pro každou takovou záležitost schvalovat zvláštní předlohu. Kvůli sporům se dosud parlament shodl jen na jedné jednorázové předloze, která umožnila pouze referendum o vstupu Česka do Evropské unie.

Komplikací je i to, že vládní koalice má ve dvousetčlenné sněmovně jen 101 hlasů, což je o 19 méně, než kolik je k přijetí ústavního zákona nutné. V Senátu pak skoro polovinu křesel drží opoziční ODS, která vládní předlohu odmítá.

Uzákonění všeobecného lidového hlasování i k jiným otázkám vnitřní nebo zahraniční politiky státu by přivítal například místopředseda poslanecké sněmovny a KDU-ČSL Jan Kasal. Podle něj jsou taková vyjádření veřejnosti jedním z demokratických instrumentů, kterými by měla být naše země vybavena.

"Bohužel se zdá, že ODS má obavy svěřit určité rozhodovací pravomoce přímo občanům, takže protože má ODS blokační většinu v Senátu, je pravděpodobné, že bude diskutován a posléze i přijat návrh zákona o jednorázovém referendu o Evropské ústavní smlouvě," poznamenal Kasal.

Právě senátoři opoziční ODS již navrhli zákon, který by umožnil referendum jen o euroústavě. "My jsme předložili návrh referenda k ústavní smlouvě, předložili jsme jej do Senátu, Senát jej bude projednávat během příštího týdne a doufáme, že toto bude ta podoba, která bude přijata," potvrzuje poslanec ODS Miroslav Beneš.

Rozpory jsou i kolem data konání tohoto referenda. Nejsilnější vládní strana ČSSD by ho ráda spojila s volbami do sněmovny příští rok, ODS by ho chtěla ještě letos.

Podle vládní předlohy by lidé v referendu nemohli rozhodovat například o zrušení Senátu, odvolání prezidenta, ministrů a zákonodárců ani o daních a zákonech. Schválení předmětu referenda by zajistil souhlas nadpoloviční většiny hlasujících.

Pokud by návrh lidé zamítli, mohlo by se referendum se stejnou otázkou opakovat nejdříve za dva roky. Výsledek referenda by byl závazný pro všechny orgány veřejné moci. Návrh nestanoví minimální voličskou účast nutnou pro platnost hlasování.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme