Poslanci mají projednat novelu zákona o bankách

Zvýšit maximální finanční hranici pro odškodnění klientů zkrachovalých bank je hlavním záměrem návrhu novely zákona o bankách, kterou má v rámci začínající schůze projednat Poslanecká sněmovna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle předkladatele této zákonné úpravy, předsedy rozpočtového výboru Vlastimila Tlustého z ODS, by vkladatelé mohli při výplatě pojištění získat 90 procent z vkladu, maximálně však 15.000 eur, což je asi 525.000 korun na osobu. Současná náhrada vkladů počítá s hranicí nejvýše 400.000 korun.

Novela zákona o bankách má také rozšířit možnost pojištění na účty vedené v tuzemských bankách nejen v korunách ale i v cizí měně. Podle Tlustého je hlavním smyslem jeho návrhu posílení důvěry občanů v peněžní ústavy a ve vklady.

Sněmovna zřejmě už dnes odpoledne rozhodne platnosti zákona o dálničním obchvatu Plzně. Zákon jim nedávno vrátil k projednání prezident Václav Havel. Jak Českému rozhlasu sdělil Jan Rovenský ze sdružení Děti Země, on sám považuje zákon stejně jako prezident a ústavní výbor Senátu za protiústavní, ale také za úplně zbytečný. Probíhají totiž jednání mezi zástánci kratší trasy obchvatu, Ředitelstvím silnic a dálnic a plzeňským magistrátem o tom, jakým způsobem by bylo možné vést dálnici přes Valík - tedy o další variantě.

Předkladatel návrhu zákona poslanec Václav Brousek nepochybuje o tom, že zákon bude dostatečnout většinou přijat. Důvody prezidenta k vetování zákona byly totiž stejné, které měli i poslanci hlasující proti zákona. Myslí si proto, že poslanci, kteří odhlasovali zákon předtím, pro něj budou hlasovat i nyní.

Na programu je i zákon o státním dluhopisovém programu, jehož součástí je zvýšení příspěvku stranám za získaný mandát na 900 tisíc korun. Oba zákony vrátil poslancům prezident Václav Havel, který nesouhlasí s jejich obsahem. První reakce naznačovaly, že sněmovna zřejmě jeho veto přehlasuje. K tomu je nezbytné, aby obě předlohy podpořilo nejméně 101 z celkem 200 členů dolní komory. Jedinou institucí, která by pak mohla platnost obou zákonů ohrozit, by byl Ústavní soud.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Milada Richterová, Karel Vovesný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme