Poslanci mají rozhodnout o ústavní změně. Vedla by k předčasným volbám

Poslanecká sněmovna debatuje o možnosti trvale změnit Ústavu ČR. Po zařazení příslušných novel zákonů do programu současné schůze PS má mít parlamentní rokování jediný výsledek - uzákonit možnost okamžitého rozpuštění dolní komory parlamentu a následné předčasné volby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna | Foto: Česká televize

Předsedové parlamentních stran se v noci významně posunuli k dohodě o konkrétní změně Ústavy a dokonce jsou blíž i termínu předčasných voleb. Z pozic totiž ustoupila sociální demokracie.

Podle jejich předsedy Jiřího Paroubka už netrvají na přechodném ustanovení, které by zaručilo, že se lidé k volebním urnám vydají přece jen 9. a 10. října. Pokud potřebné legislativní procedury projdou hladce, posune se termín pradvědopodobně na začátek listopadu.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Kudrna a T. Němeček diskutují v Ozvěnách dne o změně ústavy

Předseda ODS Mirek Topolánek v Rádiu Česku zdůraznil, že jde o postup ve shodě udělat korektní ústavní krok, který by Ústavní soud nemohl zpochybnit. Připomněl, že země potřebuje připravit státní rozpočet a možnost rozpočtového provizoria označil za velmi závažnou pro společnost.

Jan Kudrna z katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Ozvěnách dne Radiožurnálu označil návrh na změnu ústavy po stránce obsahové za velmi zdařilé řešení, avšak z hlediska formy a procedury schvalování vyjádřil pochybnosti. Může se totiž stát, že se bude jednat o přílepek.

Současně zapochyboval, zda je vhodné měnit ústavu ze dne na den, ve spěchu. Chyba se však podle něho stala hned na počátku - Ústavní soud měl Melčákovu stížnost rovnou odmítnout s tím, že není příslušný k řízení nebo případně konstatovat, že stížnost je zjevně neopodstatněná.

Jan Kudrna má totiž za to, že se vytváří určitá fikce práva poslance setrvat ve funkci po celé období, i když ústava zná možnosti zkrácení mandátu. Navíc milionům voličů vzniklo rozhodnutím prezident subjektivní veřejné právo jít 9. a 10. října k volbám.

Milan Kopp, Veronika Sedláčková, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme