Poslanci mají rozhodnout o ústavní změně. Vedla by k předčasným volbám
Poslanecká sněmovna debatuje o možnosti trvale změnit Ústavu ČR. Po zařazení příslušných novel zákonů do programu současné schůze PS má mít parlamentní rokování jediný výsledek - uzákonit možnost okamžitého rozpuštění dolní komory parlamentu a následné předčasné volby.
Předsedové parlamentních stran se v noci významně posunuli k dohodě o konkrétní změně Ústavy a dokonce jsou blíž i termínu předčasných voleb. Z pozic totiž ustoupila sociální demokracie.
Podle jejich předsedy Jiřího Paroubka už netrvají na přechodném ustanovení, které by zaručilo, že se lidé k volebním urnám vydají přece jen 9. a 10. října. Pokud potřebné legislativní procedury projdou hladce, posune se termín pradvědopodobně na začátek listopadu.
Předseda ODS Mirek Topolánek v Rádiu Česku zdůraznil, že jde o postup ve shodě udělat korektní ústavní krok, který by Ústavní soud nemohl zpochybnit. Připomněl, že země potřebuje připravit státní rozpočet a možnost rozpočtového provizoria označil za velmi závažnou pro společnost.
Jan Kudrna z katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Ozvěnách dne Radiožurnálu označil návrh na změnu ústavy po stránce obsahové za velmi zdařilé řešení, avšak z hlediska formy a procedury schvalování vyjádřil pochybnosti. Může se totiž stát, že se bude jednat o přílepek.
Současně zapochyboval, zda je vhodné měnit ústavu ze dne na den, ve spěchu. Chyba se však podle něho stala hned na počátku - Ústavní soud měl Melčákovu stížnost rovnou odmítnout s tím, že není příslušný k řízení nebo případně konstatovat, že stížnost je zjevně neopodstatněná.
Jan Kudrna má totiž za to, že se vytváří určitá fikce práva poslance setrvat ve funkci po celé období, i když ústava zná možnosti zkrácení mandátu. Navíc milionům voličů vzniklo rozhodnutím prezident subjektivní veřejné právo jít 9. a 10. října k volbám.