Poslanci mají rozhodovat o pasech pro mimina

Vlastní pas budou od července 2011 potřebovat i novorozenci. Novelu zákona o cestovních dokladech, která toto opatření zavádí by měli dnes projednat poslanci

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cestovní pas. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Opatření, kterým chce Evropská unie předcházet mezinárodním únosům dětí, od příštího léta ruší zapisování dětí do deseti let do pasu rodičů.

„Říká se tomu Jedna osoba – jeden pas. To znamená, že děti nemohu být od 1. července 2011 zapisovány do cestovních dokladů svých rodičů a znamená to tedy, že děti budou moci na zápis u svých rodičů vycestovat nejpozději do července 2012 a poté už nikoli,“ vysvětluje občanský demokrat Tom Zajíček.

„V zákoně je to v principu ošetřeno tím, že je tam zkrácená lhůta platnosti pasu u malých dětí. Případně je tam druhá otázka občanských průkazů, které budou moci být vydávány mladistvým nebo dětem už od jejich povití až do 15 let, jak tomu bylo doposavad,“ doplňuje poslanec ČSSD Petr Sunkovský.

Jak budou pasy a občanky pro nemluvňata vypadat se ale, jak Českému rozhlasu řekl poslanec Sunkovský, bude ještě řešit:

„Specifika toho, jak by měl občanský průkaz nebo pas vypadat, jaká by tam měla být biometrická data, to by ještě mělo být upřesněno v prováděcí vyhlášce. Kterou bude řešit a vydávat ministerstvo vnitra."

Novela zákona o cestovních pasech by měla přinést ještě jednu změnu. Nově by o odejmutí či zadržení pasu měly místo samospráv rozhodovat soudy. Ti, kterým by byl cestovní doklad odebrán, by se tak mohli proti rozhodnutí soudu odvolat. To zatím možné nebylo.

Preventivní charakter nové úpravy potvrzuje i ministr vnitra Martin Pecina

"Měla by to být určitě věc, která může zabránit zneužití toho, že někdo má zapsány své děti ve svém pasu a převáží cizí děti přes hranice. Může se to týkat únosů i třeba vlastními rodiči, když jsou rozvedeni."

"Je to jakýsi bezpečnostní prvek. Není to samospasitelné a není to převratná novinka, ale je to určitě pozitivní věc," dodal Pecina.

Kateřina Křenová, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme