Poslanci mají v rukou osud Špidlovy vlády

Poslanecká sněmovna začala schůzi schází k hlasování o důvěře v kabinet premiéra Vladimíra Špidly. Vláda se rozhodla požádat o vyslovení důvěry poté, co někteří koaliční zákonodárci nepodpořili při prezidentské volbě kandidáta vládní koalice Jana Sokola. Kabinet se při hlasování sněmovny bude opírat o nejtěsnější většinu, kterou v dolní komoře má. Pokud by sněmovna odepřela vyslovit vládě důvěru, musí kabinet podle Ústavy podat demisi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR | Foto: Česká televize

Komunisté s ODS sice budou hlasovat proti, ale přesto opozice o pád Špidlovy vlády neusiluje. Místopředsedy Občanské demokratické strany Jana Zahradila se Radiožurnál zeptal, proč tedy kabinet nepodpoří. "Já nevidím jediný důvod, proč bychom to měli dělat. Ta vláda má své vlastní problémy, má problémy s vnitřní soudržností a to, zda padne nebo nepadne, to musí být závislé na disciplíně jejich vlastních poslanců. Já si dost dobře nedokážu představit situaci, kdy by několik hlasů z vládní koalice chybělo a a tyto hlasy by měla suplovat opozice. Myslím, že pan premiér Špidla by o takovou podporu ani nemohl mít zájem."

Před zahájením schůze sněmovny se ještě sejdou jednotlivé poslanecké kluby. Většina frakcí už dala najevo, jak bude hlasovat. Nejasný je zatím jen postoj KSČM. Jak zdůraznil šéf jejich poslanců Pavel Kováčik, důvěru komunistů nynější vláda nikdy neměla. "My jsme nestvořili tuto vládu. Ona je více napravo, než by snad i sama sociální demokracie před volbami v červnu předpokládala. Takže my skzetčně nemáme důvod podpořit pravicovou vládu, vládu Unie svobody, jak se tady říká, ve které se zúčastní někteří sociálnědemokratičtí ministři."

Premiér Vladimír Špidla však věří, že důvěru poslanců kabinet získá.

Aby vláda získala důvěru, musí pro ni hlasovat nadpoloviční většina přítomných poslanců. Pokud by sněmovna kabinet nepodpořila, musela by vláda podat demisi. Prezident by potom vybral vhodnou osobu pro sestavení nové vlády. Podle Jana Bárty z Ústavu státu a práva Akademie věd by to nemusel být bezpodmínečně politik. "Může to být kdokoli, kdo podle uvážení prezidenta republiky je schopen sestavit takovou vládu, která by získala v nadcházejícícm hlasování v parlamentu důvěru."

V úvodu 11. schůze složil poslanecký slib Aleš Rozehnal. Nahradil Václava Klause, kterému zanikl mandát poslance po nástupu do funkce prezidenta republiky.

Markéta Kaclová, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme