Poslanci musí řešit změny po liberalizaci poštovního trhu

Poslance dnes čeká debata o nové podobě poštovního trhu po jeho liberalizaci, ke které dojde příští rok. Vyřešit mají otázku, kdo bude platit ztráty České pošty, které zůstane povinnost zajišťovat poštovní služby i na méně lukrativních místech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká pošta. Ilustrační foto.

Česká pošta. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Na stole mají hned dvě varianty novely zákona o poštovních službách. Podle ministerstva obchodu by se ztráty vzniklé například doručováním do vzdálených míst, měly platit z fondu, do kterého by přispívala jak Česká pošta, tak soukromé firmy.

Tento model odmítají soukromé firmy, podle kterých je hospodaření České pošty neprůhledné a platily by její dluhy. Argumentují i tím, že ztráty jsou i na jejich straně. Radiožurnálu to řekl zástupce Svazu spedice a logistiky Daniel Kneisl:

„My provozujeme stejnou celoplošnou síť jako má Česká pošta, a tudíž zajíždíme i do té nejmenší horské vesničky, jako Česká pošta. Může dojít k absurdní situaci, kdy do obce pojede naše vozidlo i vozidlo České pošty. Obě dvě vozidla vygenerují ztrátu. A zatímco soukromý přepravce si bude muset tu svoji ztrátu a ještě k tomu zaplatí ztrátu České pošty. To znamená, že jeho ztráta bude za doručení té zásilky do horské obce prakticky dvojnásobná.“

Myšlenku zvláštního fondu naopak vítá i předseda hospodářského výboru za ČSSD Milan Urban.

„Česká pošta by hradila nesmyslný mechanismus, protože liberalizace v tom pojetí návrhu ministerstva průmyslu a obchodu znamená, že na trh přijde konkurence, ta vyzobá rozinky – bude dělat tuhle službu ve velkých městech. Na venkově, v malých obcích, v odlehlých oblastech to bude dělat Česká pošta se ztrátou a ještě si ji má platit,“ argumentuje.

Ministerstvo vnitra přišlo na poslední chvíli s návrhem, aby ztráty platil stát. To je ale podle místopředsedy sněmovního hospodářského výboru za TOP09 a Starosty Jana Husáka nepřípustné.

„Protože tato věc v rámci připomínkového řízení a v rámci projednávání ve vládě byla naprosto zapovězená, že nesmí být použit model, který by zatížil státní rozpočet,“ tvrdí.

Věra Pfeifferová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme