Poslanci navrhli na Řád bílého lva Karla Lánského, bývalého zaměstnance Československého rozhlasu

Poslanci navrhli na Řád bílého lva na podnět Českého rozhlasu někdejšího kolegu a rozhlasového pracovníka Karla Lánského. Po sovětské okupaci v srpnu 1968 pomáhal udržet vysílání rozhlasu. Nejvyšší státní vyznamenání by mohl dostat 28. října.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Lánský v roce 1989 | Foto: Stanislav Peška | Zdroj: ČTK

„Přišel jsem do rozhlasu 15. dubna jako rehabilitovaný člen protistranické skupiny. Ještě jsem sem přišel jako vyloučený z KSČ,“ vzpomínal v roce 1998 Karel Lánský ve vysílání Českého rozhlasu.

S československou komunistickou stranou měl dlouhodobě problémy. Několikrát z ní byl vyloučen a musel se živit rukama. Během osudné noci z 20. na 21. srpna Lánský spolu s dalšími pracovníky rozhlasu spontánně převzal vysílání a dokázal ho udržet.

Ledecká, Čech, rozhlasák Lánský i prvorepublikoví generálové. Sněmovna schválila nominanty na vyznamenání

Číst článek

Podle generálního ředitele Českého rozhlasu Reného Zavorala byl Lánský výraznou osobností: „Pokud se podaří získat toto nejvyšší vyznamenání v roce, kdy si budeme připomínat 50 let od celé události, tak já myslím, že to bude velká pocta. Nejen panu Lánskému, ale obecně všem rozhlasovým pracovníkům, kteří se tady tehdy snažili o protiokupační vysílání v onom osudném týdnu po 21. srpnu.“

„Bez ohledu na okupanty i kolaboranty zajistil nezávislé informování obyvatelstva,“ ocenil jeho činy i místopředseda sněmovny Vojtěch Pikal z Pirátské strany.

K dalším nominovaným na Řád bílého lva patří i váleční letci Josef Ocelka a Josef Bernat, válečný veterán Květoslav Prokeš, kterého popravili za protikomunistický odboj, a Karel Husárek, který stál před okupací u vzniku československého pevnostního systému.

Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme