‚Nejsou kapacitně připraveny.‘ Mateřské školy se vyhnou povinnosti přijímat dvouleté děti

Poslanci v pátek podle očekávání zrušili povinnost mateřských škol zajistit od roku 2020 místa pro dvouleté děti. Nadále bude záležet na individuálním rozhodnutí ředitelů, zda přijmou děti mladší tří let.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školka, mateřská škola

Ilustrační foto. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Podle kritiků totiž nejsou tuzemské školky na přijímání všech dvouletých dětí kapacitně připraveny a jejich rozšíření by neúměrně zatížilo obce.

Klaus na Radiožurnálu: o 'pěstování' dětí, o peklu pro české školky a o moralistickém kvičení v politice

Číst článek

Sněmovna se tak odmítavě postavila k návrhům sociálních demokratek Aleny Gajdůškové a bývalé ministryně školství Kateřiny Valachové, aby stát zajistil podmínky pro přijímání dvouletých dětí ve školkách nebo dětských skupinách, případně aby měly od září ve školkách zajištěné místo děti, kterým budou tři roky do konce kalendářního roku.

Povinnost školek přijímat dvouleté děti by si podle ministra školství Roberta Plagy (za hnutí ANO) vyžádala investice do rozšíření kapacity mateřských škol ve výši 283 tisíc korun na dítě, což by při 40 tisících dětech znamenalo přes 11 miliard korun.

Ministerstvo podle něj letos dokázalo pro tento účel uvolnit podobně jako loni jen 300 milionů korun.

Odložení reformy financování

Sněmovna v rámci novely školského zákona také schválila, že spuštění reformy financování regionálního školství bude pravděpodobně o rok odloženo na září 2019. Naplno by pak začala fungovat až od ledna 2020.

Příměstské tábory, rodinné kluby nebo jiné školky. Péči o děti během prázdnin řeší i rodiče předškoláků

Číst článek

Odklad, který ještě posoudí Senát, má usnadnit náběh na financování podle počtu odučených hodin, nikoli pouze podle počtu žáků jako nyní.

Přijaté změny podpořil i Plaga a postavil se proti delšímu odkladu, který požadovala ODS. Podle něj je reforma nutná kvůli spravedlivějšímu financování škol. Novelu nakonec podpořilo 142 ze 154 přítomných poslanců.

Občanským demokratům se naopak nepodařilo zrušit povinnost předškolního vzdělávání pro pětileté děti. Piráti neprosadili to, aby se povinný poslední rok školky týkal jen šestiletých dětí s odkladem povinné školní docházky, ačkoli i to ODS podporovala.

Tři hlasy chyběly k přijetí návrhu poslance KDU-ČSL Jana Čižinského, aby tyto děti byly přednostně přijímány do přípravných tříd základních škol. Proti byly koaliční strany hnutí ANO, ČSSD a vládu podporující KSČM.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme