Poslanci o Lisabonské smlouvě nerozhodli, vrátí se k ní dnes

Lisabonská smlouva se opět vrátila před české poslance. Zákonodárci se zatím ale nedohodli ani na termínu jejího schvalování. Bouřlivou debatu po víc než čtyřech hodinách přerušili a budou pokračovat ve středu od 9 hodin. Pro urychlené schválení jsou sociální a křesťanští demokraté spolu se zelenými, občanští demokraté chtějí odklad a komunisté navíc i referendum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká debata o Lisabonské smlouvě | Zdroj: ČTK

Podle dosavadního vývoje ve sněmovně by poslanci měli hlasovat buď o odložení diskuse o Lisabonské smlouvě do schválení nového jednacího řádu dolní komory parlamentu nebo o komunistickém návrhu odkladu do přijetí zákona o referendu. Další hlasování by mohlo být už o samotném dokumentu z Lisabonu.

Pro premiéra Mirka Topolánka je důležité i to, aby se současně se smlouvou jednalo o změně jednacího řádu Poslanecké sněmovny. Své poslance nijak nezavazuje: "Máme se sociálními demokraty dohodnutou proceduru, že byl měl být zařazený buď stykovým zákonem nebo změnou jednacích řádů vázaný mandát vlády. Je otázka, jak vážně to myslí, jestli to povede k přerušení schůze či nikoli. My máme volné hlasování."

Poslanci ODS by přivítali, aby se jednání o dokumentu z Lisabonu znovu přerušilo. Společně se smlouvou by se ale mělo podle ODS jednat i o změně jednacího řádu dolní komory, aby o případném dalším předávání pravomocí do Bruselu si vláda musela vyžádat souhlas i poslanců a senátorů.

Jak Radiožurnálu řekl poslanec ODS Vlastimil Tlustý, plán na přerušení jednání se občanským demokratům nemusí podařit: "Vyslechl jsem na poslaneckém klubu informaci, že ve snaze o přerušení zůstala ODS osamocena. Není to schopná prohlasovat. Lisabonskou smlouvu v žádném případě nepodpořím, budu postupovat v souladu s usnesením kongresu ODS:"

Poslanci menších vládních strany - lidovci a zelení - jsou pro co nejrychlejší přijetí Lisabonské smlouvy, reformující Evropskou unii. Současně budou usilovat o vyřazení ratifikace smluv o americkém protiraketovém radaru z pořadu schůze, která začne po projednání Lisabonské smlouvy.

Podle předsedy strany Martina Bursíka nemůže ODS zneužívat odpovědnosti koaličních politiků a jejich obav, že k ratifikaci kvůli nedostatku hlasů jejích poslanců nedojde. Radiožurnálu Bursík nicméně řekl, za jakých podmínek by se zelení připojili ke snahám občanských demokratů projednání smlouvy odložit.

Bursík vysvětluje: "Nelze zneužívat, aby toto téma bylo bezdůvodně odkládáno z jedné schůze na druhou. Nechť ODS řekne jasnou cestovní mapu, srozumitelný a dobře odargumentovaný věrohodný plán, do kdy hodlá zajistit hlasy pro ratifikaci Lisabonské smlouvy. Pak jsme ochotni o tom jednat."

S odložením nesouhlasí sociální demokracie. Podle jejího šéfa Jiřího Paroubka by se už dnes mělo i hlasovat: "Rádi bychom tento bod jednání: "Rádi bychom tento bod jednání dovedli až do konečného hlasování tak, aby Lisabonská smlouva prošla Poslaneckou sněmovnou. Nebudeme tedy hlasovat pro další odročení."

Názor poslanců zbývající parlamentní strany, opozičních komunistů, je jasný: Jsou pro přerušení "lisabonského" jednání a žádají lidové referendum.

Jak Radiožurnálu řekl Jiří Přibáň - odborník na ústavní právo a Evropskou unii, působící na univerzitě ve velšském Cardiffu - odsunováním ratifikace smlouvy se Česko staví do nevýhodné pozice v Evropské unii. Podotkl ale, že bez Lisabonské smlouvy se unie obejde: "Z druhé strany je smlouva krokem k zefektivnění činnosti Evropské unie. Takže bez smlouvy bude fungovat dál, ale špatně a neekonomicky."

Český parlament je posledním z unijních států, který se k dokumentu zatím nevyjádřil, přestože jsme aktuálně předsednickou zemí EU. Smlouvu schválilo už 25 zákonodárných sborů v Unii. Jediní Irové Lisabonskou smlouvu odmítli, možná o ní ale budou hlasovat ve druhém referendum.

O Lisabonské smlouvě jsme podrobně mluvili v podvečerním Radiofóru. Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ!

K tématu si můžete také přečíst:
Čeští politici se dál přou o Lisabonskou smlouvu
Čeští politici odsouvají debatu o Lisabonské smlouvě
Lisabonská smlouva zatím nenašla podporu ani v Senátu
Sněmovna přerušila debatu o Lisabonské smlouvě, vrátí se k ní v únoru

Veronika Malá, Věra Pfeifferová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme