Poslanci o šéfovi NKÚ a zvyšování poplatků za televizi a rozhlas

Poslanci se ve sněmovně budou věnovat druhým a prvním čtením nových zákonů, odpoledne interpelacím členů vlády. Mimo jiné budou řešit otázku, jak dále naloží s návrhy svých kolegů na změny koncesionářských poplatků za veřejnoprávní rozhlas a televizi. Sněmovna se také pokusí vybrat kandidáta na prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu. Šéfa tohoto úřadu jmenuje prezident republiky právě na návrh poslanecké sněmovny. NKÚ kontroluje například hospodaření se státním majetkem a penězi ze státního rozpočtu. Šéfa nemá už rok a půl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

z jednání sněmovny | Foto: Michal Doležal

O místo se uchází pouze poslanec za ODS Miroslav Beneš, který ale zatím nemá potřebnou podporu. Také šéf sněmovny Lubomír Zaorálek se domnívá, že dnes poslanci kandiáta na tento post nevyberou. "Je to podle mne jedna z věcí, ve které sněmovna selhala, a jestli se to nepodaří nyní, tak pouze doufám, že po novém roce se změní situace v tom, že bude představen kandidát, na kterém se ta shoda najde."

Mimo jiné budou poslanci řešit otázku, jak dále naloží s návrhy svých kolegů na změny koncesionářských poplatků za veřejnoprávní rozhlas a televizi. Na výběr mají v prvním čtení dvě předlohy. Jedna, jejímž hlavním spoluautorem je člen sněmovní mediální komise Ladislav Skopal z ČSSD, počítá jen s navýšením rozhlasových poplatků. Druhá, pod kterou jsou podepsáni například i šéf poslanců KDU-ČSL Jaromír Talíř a unionistka Taťána Fischerová, zahrnuje obě média. Další člen komise pro sdělovací prostředky Petr Pleva z ODS je spíše pro Skopalův návrh. "Já bych preferoval tento zákon, protože Českému rozhlasu byly zákonem uloženy povinnosti, které plní a na tyto povinnosti endostal žádné finanční prostředky, proto si myslím, že toto navýšení je spravedlivé."

Markéta Kaclová, Milada Richterová, Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme