Poslanci o zákonu proti zneužívání sociálních dávek

Zastavit nárůst nezaměstnaných a zabránit dosavadnímu poměrně častému zneužívání sociálních dávek by měl nový vládní zákon o zaměstnanosti, který se dnes chystají definitivně schválit poslanci. Přísnějším postihem chce stát komplikovat život hlavně lidem, kteří pobírají podporu, a přitom načerno pracují. Daleko běžnější než dosud by například měly být veřejně prospěšné práce pro obec - vykonávali by je právě nezaměstnaní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

značka invalida | Foto: Jan Rosenauer

Jak Radiožurnálu potvrdil ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, daleko větší pravomoci proto získají Úřady práce. "Posílí se kontrolní činnost Úřadů práce, takže budou moci efektivněji bojovat proti šedému, negeálnímu zaměstnávání."

Opozice, hlavně pak ODS, má ale k návrhu zákona o zaměstnanosti řadu připomínek, o kterých chce ještě dnes ve Sněmovně diskutovat. Místopředsedkyně sociálního výboru za občanské demokraty Alena Páralová tvrdí, že nová pravidla rozhodně nezaměstnanost nesníží.

Přinesou prý jen daleko víc byrokracie i dalších komplikací pro firmy, například zvýšením pokut za porušení povinnosti zaměstnávat zdravotně postižené. "Já se domnívám, že motivovat zaměstnavatele k tomu, aby zaměstnávali zdravotně postižené lidi bychom měli spíše pozitivně. Spíš bych ještě více zvýšila daňové odpočty za zaměstnávání těchto lidí, ale v žádném případě bych nezaváděla tyto sankce, a v tomto případě se ještě zvyšují."

Markéta Kaclová, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme