Poslanci odhlasovali program mimořádné schůze, stihli ale jen debatu o finanční krizi

Poslanecká sněmovna se v úterý sešla na mimořádné schůzi, aby projednala daňové zákony nebo působení vojáků v zahraničních misích. Po tom, co minulý týden zákonodárci odmítli program svého jednání a rozešli se domů, tentokrát už k podobné situaci nedošlo. Koalici se podařilo program prosadit. K projednávání zákonů se ale poslanci vůbec nedostali. Po celou dobu diskutovali o zprávě předsedy vlády o dopadech finanční krize a opatřeních proti nim. Ani tento bod dnes ale zákonodárci nedokončili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek, Jiří Čunek a Martin Bursík na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny | Zdroj: ČTK

Až do poslední chvíle nebylo jisté, jestli poslanci program úterní mimořádné schůze schválí. Nakonec v hlasování prošel jen o jediný hlas. Pro hlasovala celá koalice, ke které se přidalo i šest z celkem osmi nezařazených poslanců.

Podobně jako minulý týden se při rozhodování zdrželi občanští demokraté Juraj Raninec, Jan Schwippel a Vlastimil Tlustý. Pro něj byly hlavním důvodem změny v zákoně o dani z příjmu, které chce prosadit ministerstvo financí. "Už od loňského dubna nepodporuji a nepodpořím Kaluskovu daňovou antireformu, tak jak je tady pod hlavičkou zákona o dani z příjmu," uvedl Tlustý.

Pro vedení klubu ODS je ale tento postoj Tlustého dlouhodobým problémem, potvrdil šéf frakce Petr Tluchoř: "Ten dnešní krok je samozřejmě dalším potvrzením toho, že Vlastimil Tlustý udělá cokoliv, čím by poškodil ODS."

Klub proto podle něj bude i nadále pracovat na tom, aby mohl být Tlustý z jeho řad vyloučen. To ale Tlustý odmítá: "Já se ke komentářům pana předsedy Tluchoře zásadně nevyjadřuji. O svém hlasování jsem informoval klub i představitele ODS a hlasoval jsem předvídatelně a jasně."

Podobný boj o program čeká sněmovnu i ve středu. Mimořádně se totiž dolní komora sejde kvůli státnímu rozpočtu na příští rok. "To bude ještě zajímavější, protože ten státní rozpočet je přece jenom norma důležitější, vypjatější," dodal sociální demokrat David Rath. Celá opozice chce i tuto mimořádnou schůzi odmítnout.

Sněmovna se v úterý tedy zabývala dopady současné krize na finančních trzích na českou ekonomiku. Tento bod koalice na program jednání zařadila kvůli opozici. Ta totiž už minulý týden tyto informace po premiéru Mirku Topolánkovi požadovala. Na ostatní body programu se nedostalo. Daňové zákony nebo působení vojáků v zahraničních misích je přesunuto na další termín.

Předseda vlády poslancům na mimořádné schůzi představil ucelený plán, podle kterého chce vláda na krizi reagovat. Strategie má čtyři základní cíle: obnovení důvěry ve finančním sektoru, prevenci a eliminaci rizik ze světové krize, stabilizaci a zpružnění ekonomického prostředí a impulsy k růstu ekonomiky. Opozice premiéra i vládu za přístup k řešení potíží kritizovala.

Veronika Malá, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme