Poslanci odložili hlasování o registrovaném partnerství o týden

Nejspíš až příští týden rozhodnou poslanci o tom, zda se Česká republika zařadí k zemím, kde mohou homosexuálové uzavírat registrované partnerství. Podle ministra spravedlnosti a předsedy US-DU Pavla Němce odložení hlasování navrhlo politické grémium dolní komory.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sňatek homosexuálů

sňatek homosexuálů | Foto: AFP

Šéf klubu ČSSD Michal Hašek zcela nevyloučil možnost, že hlasovat se bude již ve středu. Možná se k tomu ale podle něj poslanci dostanou až příští týden. Programu nadcházející schůze upraví sněmovna odpoledne.

Sněmovna i Senát příslušný zákon již jednou schválily, prezident Václav Klaus ho ale vetoval. K přehlasování veta budou zastánci této sporné normy potřebovat podporu nejméně 101 poslanců z 200 a očekává se, že výsledek bude těsný.

Prezident soudí, že zákon neliberalizuje, ale rozšiřuje státní regulace mezilidských vztahů. Jednotlivé paragrafy podle něj nepřípustně kopírují uspořádání pro tradiční manželství a rodinu. "Já doufám, že rozum zvítězí a že mé věto nebude přehlasováno," uvedl Klaus.

Osud sporné normy výrazně ovlivní to, kolik poslanců přijde hlasovat. Při prosincovém hlasování získal zákon podporu 86 poslanců. V jednacím sále však bylo jen 147 z celkem 200 poslanců. Při zřetelně vyšší účasti tedy zisk 101 hlasů zřejmě není vyloučen.

Zákon o registrovaném partnerství patřil od počátku k nemnoha bodům, které názorově rozdělovaly zákonodárce i uvnitř jejich klubů. Zásadními odpůrci normy zůstávají jednotně jen křesťanští demokraté.

"Dává fakticky do podobné roviny normální rodinu a toto registrované partnerství bez toho, že by nastávaly ty důvody, pro které je rodina podporována, to jest z toho důvodu, že se tam rodí a jsou vychovávány děti," vysvětluje důvody nesouhlasu se zákonem poslanec KDU-ČSL Josef Janeček.

Naopak pro schválení zákona a tedy pro přehlasování prezidentova veta zřejmě zvednou ruku unionisté. Předpokládá to šéf jejich poslaneckého klubu Vlastimil Ostrý. "Voliči ví, že jsme byli hybateli toho zákona a že nejvíce poslanců bylo pod tímto zákonem podepsáno za Unii svobody," řekl.

Premiér Jiří Paroubek usiluje o to, aby pro zákon hlasovali pokud možno všichni jeho straničtí kolegové, někteří zákonodárci ČSSD to ale odmítají. Jednotný postoj v hlasování proti vetu prezidenta podle poslance Josefa Hojdara po sociálních demokratech nikdo nevymáhal. "Myslím, že určitá část se zdrží nebo nebude hlasovat proti a velká většina bude hlasovat pro, takže pak záleží na ostatních politických stranách," podotkl Hojdar.

Od komunistů se dá očekávat, že při hlasování o konečném osudu registrovaného partnerství budou ve sněmovně většinově pro jeho schválení. Podle předsedy strany Vojtěcha Filipa k tomu přitom ani jejich poslance nebude nikdo nutit. "Trvám na svém názoru, že to je otázka nikoliv politických stran, ale osobního přesvědčení jednotlivých poslanců. Nebudu zavazovat klub" řekl Filip.

Jazýčkem na vahách budou pravděpodobně poslanci ODS. Jejich klub je nejvíce rozpolcený. Nikdo z nás není nucený hlasovat závazně ani tentokrát, zdůrazňuje šéf klubu Vlastimil Tlustý. "Poslanecký klub ODS v žádném případě nebude doporučovat, jak se má rozhodnout. Ponecháme rozhodnutí v téhle otázce na svědomí a názoru každého našeho poslance," řekl.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme