Poslanci odložili jednání o přímé volbě prezidenta

Poslanci dnes přerušili jednání o zavedení přímé volby prezidenta a odložili ho na pátek. Neshody trvají ve způsobu jmenování členů bankovní rady České národní banky. Tři pozměňovací návrhy už podali opoziční sociální demokraté.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební urna

Volební urna | Foto: Tomáš Adamec

Jak řekl Rádiu Česko nový předseda jejich poslaneckého klubu Jeroným Tejc, ČSSD tak chce posílit jak prodemokratické, tak protikorupční prvky v rámci pravomocí prezidenta.

„Jednou naší snahou je, aby prezident byl trestně odpovědný, to znamená, aby mohl být po skončení mandátu stíhán. Dnes to možné není. A tou druhou věcí, kterou bychom chtěli změnit, je, aby nadále byl vyžadován souhlas při vstupu prezidenta do trestního řízení, když zastaví toto trestní řízení ještě před jeho ukončením, před vynesením rozsudku, či rozhodnutím orgánů činných v trestním řízení,“ řekl Jeroným Tejc.

Nejproblematičtější je otázka České národní banky a její rady.Sociální demokraté chtějí prosadit, aby hlava státu mohla jmenovat členy bankovní rady České národní banky jen se souhlasem Senátu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek parlamentní zpravodajky českého rozhlaus Milady Richterové týkající se přímé volby prezidenta ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

„Tuto chvíli je jmenována pouze prezidentem bez souhlasu kohokoli. My se domníváme, že to je velké riziko,“ uvedl Jeroným Tejc.

Ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Jiří Pospíšil ve sněmovně podotkl, že návrhy ČSSD s přímou volbou hlavy státu nesouvisejí. Zda projdou nebo ne, bude prý záviset hlavně na politickém kompromisu.

Podle místopředsedy ústavně-právního výboru Marka Bendy občanští demokraté už při včerejším vyjednávání ustoupili ČSSD maximálně jak to bylo možné, a to ve dvou ze tří pozměňovacích návrhů sociálních demokratů.

„Jediné, na co nejsme ochotni přistoupit, je spolurozhodování o České národní bance, respektive o bankovní radě České národní banky Senátem, což prostě pokládáme za úplný omyl,“ řekl poslanec za ODS Marek Benda.

Záleží hlavně na dohodě ODS a ČSSD

Podle člena ústavně-právního výboru za TOP 09 a Starosty Jana Farského záleží především na tom, zda a jak se dohodnou nejsilnější vládní strana ODS s nejsilnější opoziční ČSSD.

„Jsme připraveni se postavit k jakémukoliv kompromisu, které tyto dvě hybné síly jak ve sněmovně, tak v senátu uzavřou, protože cílem je mít přímou volbu prezidenta,“ uvedl Jan Farský.

Podle předsedy poslaneckého klubu Věcí veřejných Víta Bárty stále existuje velké podezření, že „tady někdo přímou volbu prezidenta nechce“.

„Já jsme přesvědčen o tom, že nyní všechny parlamentní strany by v sobě měly najít maximální pokoru a najít i složitou shodu jenom s cílem prosadit přímou volbu prezidenta, kterou si přeje víc než 90 procent tohoto národa,“ řekl Vít Bárta.

Pro přijetí změny ústavního zákona je nutná podpora tří pětin zákonodárců.

Milada Richterová, Martina Spěváčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme