Poslanci odložili rozhodnutí o budově Themosu

Sněmovna odsunula rozhodnutí o vyvlastnění domu v areálu Národního divadla. Zákon, který předložili zákonodárci KSČM, chce, aby stát mohl v krajním případě za finanční náhradu vyvlastnit firmě Themos restaurační budovu u Národního divadla. Předlohu ale poslanci vrátili zpátky do výborů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní divadlo | Foto: Jan Rosenauer

Cílem poslanců KSČM je napravit chybu, která se stala v roce 1990. Federální shromáždění tehdy nedopatřením vrátilo budovu řádu Voršilek a ty ji prodaly firmě Themos. Národní divadlo je od té doby se společností ve sporu.

Návrh zákona dnes v Poslanecké sněmovně podpořil také ministr Pavel Dostál. Řekl, že jako ministr kultury a bývalý divadelník se s touto předlohou ztotožňuje. "Vyvlastnění ve veřejném zájmu za náhradu je zcela legitimní záležitost a že nelze jaksi křičet, že jde o nové znárodňování."

Ostře proti zákonu, který má umožnit vyvlastnění, je ODS. Stát by podle ní jen jednu chybu napravil druhou. S předlohou nesouhlasí ani křesťanští demokraté, jak potvrzuje šéf jejich poslanců Jaromír Talíř. "Ten veřejný zájem by znamenal vyplacení částky, o které se můžeme dohadovat - kolem 300, 400 milionů korun."

Poslanci dnes návrh zákona vrátili do tzv. druhého čtení a budou se jím tedy opět zabývat příslušné sněmovní výbory.

Marika Táborská, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme