Poslanci odložili rozhodnutí o daních na pátek

O osudu vládního povodňového balíčku daňových změn se dnes nerozhodlo. Jednání ve sněmovně jde totiž velmi pomalu, a tak zákonodárci odložili hlasování na toto téma až na pátek. Vládní koalice zatím prosadila, že podoba navrhovaných daňových úprav se nebude měnit. Tím, že poslanci zrušili podrobnou rozpravu a odhlasovali pouze obecnou, zabránili svým kolegům podávat pozměňovací návrhy. Sněmovna ale stihla přijmout zákon, který obcím poničeným záplavami umožní dočasně nevypisovat výběrová řízení, čili obejít zákon o zadávání veřejných zakázek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Podle představ kabinetu by se od 1. ledna příštího roku měly upravit sazby daně z přidané hodnoty z pěti na sedm procent, měla by být zavedena takzvaná milionářská daň a zvýšení čeká i spotřební daně u cigaret, alkoholu a benzínu. Navrhované změny mají podle odhadu Špidlovy vlády už v příštím roce přinést do státní pokladny 10,4 miliardy korun. Už teď je jasné, že předlohu nepodpoří zákonodárci ODS, výhrady mají také komunisté.

Poslanci opoziční ODS mimo jiné vládě vytýkají, že dopustila příliš vysoký schodek státního rozpočtu a teď zvýší lidem daně, protože už si nemůže na hrazení povodňových škod dále půjčovat. Podle šéfa občanských demokratů Václava Klause jde navíc o mimořádnou událost, kvůli které je zbytečné permanentně měnit daně. "Je naprosto nepřijatelné abychom sáhli do daňových sazeb, protože to už je nevratný krok, který tady s námi bude navěky. To je naprosto svévolné, zbytečné a cesta tudy nevede," říká Klaus.

Navíc podle Klause příliš nepomůže ani výnos ze zavedení takzvané milionářské daně. Řešení nabízí podle předsedy ODS jejich návrh novely zákona, kterým by se z Fondu národního majetku vyčlenily a na nápravu povodňových škod okamžitě použily privatizační peníze.

Se zrychleným jednáním ale občanští demokraté souhlasí. "Osobně si myslím, že když vláda předložila balík různorodých opatření, tak že je vůči vládě fér projednávat ho bez dílčích změn a nechť se všichni rozhodnou, jestli ho podpoří nebo nepodpoří," vysvětlil důvody předseda klubu Vlastimil Tlustý.

Pro komunisty je z vládou navrhovaných změn přijatelné pouze zvýšení daní pro lidi s ročním příjmem přesahujícím 993.600 korun a zvýšení daně spotřební. Odmítají naopak zvýšení daně z přidané hodnoty z pěti na sedm procent. "Domníváme se, že plošné zvýšení není možné, protože to výrazně poškodí a znevýhodní i obyvatelé postižených oblastí, protože se tato sazba týká zejména potravin, léků, novin a stavebních prací," uvedl místopředseda rozpočtového výboru Svatomír Recman.

Poslanci KSČM se chystali proti zvýšení daně z přidané hodnoty zasáhnout a vznést k předlohám pozměňovací návrhy. Zrušení podrobné rozpravy, kvůli kterému se bude v pátek o celém balíku opatření na likvidaci povodňových škod hlasovat společně, jim ale tuto možnost vzalo. Podle Recmana teď vláda nemůže počítat s tím, že by její návrh na změnu daní přímo podpořili. Daňové změny zřejmě nepodpoří ani pasivně, tedy puštěním sálu a snížením hlasovacího kvóra.

I přes zásadní nesouhlas ODS a výhrady komunistů sociální demokraté věří, že balík novel ve sněmovně projde i za pouhé za podpory vládních stran. "Návrh je koaliční, byl v rámci koalice důkladně předjednám, hlasovali pro něj všichni ministři vlády a předpokládám, že pro něj budou hlasovat i všichni poslanci ve sněmovně," doufá ministr financí Bohumil Sobotka.

Podle člena rozpočtového výboru za ČSSD Jana Mládka je dobře, že poslanci nebudou mít možnost, návrh měnit. "Má to čistě technické důvody, protože narozdíl od jiných zákonů se v případě zákonů daňových se přímo v Parlamentu těžko odhaduje, jaké by byly dopady na státní rozpočet. Pokud by k tomu mělo ministerstvo financí přistoupit seriózně, to jest kvantifikovat dopady, tak se to nedá stihnout ani do čtyřiadvaceti hodin," řekl Mládek.

Změnu daní by měli podpořit poslanci Unie svobody-DEU. Rozhodl o tom středeční republikový výbor. Úřadující předseda strany Ivan Pilip nevyloučil, že k balíku daňových opatření mají unionisté jisté výhrady, ale při hlasování dolní komory Parlamentu by měli podpořit kolegy z vládní koalice. "Republikový výbor doporučil poslancům, aby daňové novely schválili. Je samozřejmě na poslancích jak se zachovají, ale politická strana Unie svobody-DEU se k tomu takto postavila," potvrdil Pilip.

Vládní koalice se však totiž nemůže spolehnout na bývalého ministra zahraničí Jana Kavana, který je jako předseda Valného shromáždění OSN v New Yorku. Mezi odpůrci zůstává i nadále bývalá šéfka strany Hana Marvanová, které se kromě zavedení takzvané milionářské daně nelíbí ani zvýšení spotřební daně u benzínu a vládou uvažované úpravy daně z přidané hodnoty. "To se projeví v reálné daňové zátěži tak, že skutečně bude zvýšena," zdůvodnila svůj nesouhlas Marvanová.

Sněmovna umožnila obcím postiženým záplavami obejít zákon o zadávání veřejných zakázek a zjednodušit tak systém likvidace povodňových škod. Rovnou v prvním čtení totiž poslanci přijali zákon, který poničeným obcím umožní dočasně nevypisovat výběrová řízení.

Sněmovna také schválila novelu stavebního zákona.Ta má urychlit stavební řízení při obnově domů a území po živelních katastrofách. V případě potřeby obnovy budovy nebo území po povodních může být zkráceno stavební řízení a může z něho být vyloučena i veřejnost. Stavební řírení dokonce nemusí být ani vyhlášeno. "Jestliže stavbu poškozenou záplavami hodlá její vlastník obnovit ve shodě s původním povolením stavebního úřadu, postačí když vlastník takovou činnost předem stavebnímu úřadu ohlásí," vysvětlil ministr pro místní rozvoj Pavel Němec s tím, že Stavební úřad může proti ohlášení konat do sedmi dnů.

Milan Kopp, Milada Richterová, Martin Hromádka, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme