Poslanci odložili rozhodnutí o eurozatykači

Sněmovna dosud nerozhodla o tom, zda má být v našem právním řádu zakotven evropský zatykač. Schvalování vládního návrhu, který to má umožnit, dnes zákonodárci odsunuli až na příští úterý. Poslanci totiž nejsou jednotní v tom, jestli mohou bez změny ústavní Listiny základních práv a svobod, kterou hlasy opozice minulý týden odmítli, přijmout novelu trestního zákona, která s eurozatykačem počítá. Opozice tvrdí, že by to bylo protiústavní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pouta | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Za této situace se novelu trestního zákona zdráhají podpořit i někteří poslanci z klubu Unie svobody-DEU. Navrhli tedy jednání přerušit do doby, než se nejasnosti ohledně možné kolize eurozatykače s ústavou vyřeší. Mezi nimi i bývalý unionista, dnes nestraník Tomáš Vrbík. "Pokud by k tomuto nedošlo, pokud bychom se nedohodli na tom odročení jednání, pak já bych nemohl tyto zákony podpořit."

Novela Listiny základních práv a svobod měla umožnit vydávání českých občanů k trestnímu stíhání do ciziny. Odpůrci eurozatykače z řad opozice ale tvrdí, že takový zákon by byl v rozporu s ústavním pořádkem, a obávají se jeho zneužití. "Jsou práva, garantovaná Listinou základních práv a svobod, která jsou nám dražší a cennější, než-li požadavek Evropské unie," říká například Ivan Langer z ODS.

Koaliční politici zase argumentují, že evropský zatykač, který by se vztahoval jak na cizince, tak na české občany, potřebujeme už kvůli účinnějšímu a rychlejšímu potírání mezinárodního zločinu, včetně terorismu.

Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme