Poslanci odmítli financování povodňových škod z privatizace

Poslanecká sněmovna zamítla návrh Martina Kocourka z ODS, jak financovat povodňové škody. Podle předlohy, se kterou od počátku nesouhlasili poslanci vládní koalice se mělo na náhradu srpnových povodňových škod vyčlenit z Fondu národního majetku 50 miliard korun z prodeje Českého Telecomu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Vláda ale tvrdí, že financování popovodňové obnovy zvládne v příštím roce ze státního rozpočtu, z rozpočtů Fondů dopravy a bydlení a také díky půjčce od Evropské investiční banky. V takové řešení náhrad povodňových škod doufají i komunisté, kteří nakonec také návrh ODS nepodpořili.

Peníze z privatizace Českého Telecomu by Fond národního majetku mohl uvolnit na odstraňování škod po povodních. O to se dnes neúspěšně pokusil Martin Kocourek z ODS. Navrhl totiž vydání zákona, kterým by byly napříště hrazeny povodňové škody z privatizačních peněz Fondu národního majetku.

Podle Kocourka měla sněmovna tuto předlohu v rámci řešení podobných situací schválit: Já myslím, že když se na to budeme dívat selským rozumem, tak by to měl každý pochopit, protože to nezvyšuje daňovou zátěž, nezvyšuje to deficit veřejných financí, takže z tohoto ohledu jako signál veřejnosti, že jsme připraveni dát desítky miliard korun nejenom na obnovu a rozvoj, ale i na prevenci, což je velmi důležitá věc. To by měl každý pochopit a zvážit."

Vládní poslanci přijetí zákona velké šance nedávali. Například podle šéfa sněmovního rozpočtového výboru Miroslava Kalouska z KDU-ČSL by měly jít peníze na povodně standardní cestou. Tedy jak ze státního rozpočtu, tak například z Fondu dopravy a bydlení. "Garantuji dostatečné množství prostředků na odstraňování následků povodní, ale standardními mechanismy, nikoliv tímto návrhem."

S návrhem nesouhlasila vláda, mimo jiné proto, že je podle ní neobvyklé, aby zákon předjímal privatizaci určité společnosti. Sněmovna tak zamítla další z návrhů, jak získat peníze na povodně.

Poslanecká sněmovna ve dvou kolech zvolila všech osm členů nového prezidia Fondu národního majetku. V prvním kole sněmovní volby byli zvoleni náměstek ministra financí lidovec Pavel Šafařík a poslanec za ČSSD Jiří Václavek.

Ve druhém kole uspěli náměstek ministra financí Zdeněk Hrubý, náměstek ministra průmyslu a obchodu Václav Srba, poslanec Karel Kühnl, náměstek ministra pro místní rozvoj Ivo Hartmann, náměstek ministra dopravy Antonín Tesařík a vedoucí poradců ministra práce a sociálních věcí Miroslav Václavka. Předsedou prezidia je ze zákona ministr financí.

Poslanci také jednali o hospodaření České televize za rok 2001 ale na žádném stanovisku k výroční zprávě se neshodli. Podle některých pozorovatelů tak sněmovna zprávu fakticky neschválila, a tudíž teoreticky otevřela proces vedoucí možná až k odvolání rady. Podle jiných se ale neshodou na stanovisku nestalo vůbec nic.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme